Тема уроку: Цікавий світ детективних розслідувань.
Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру.
Мета уроку:
навчальна: закріпити
знання учнів по темі – літературний детектив і його прикметами та
особливостями, навчити працювати з літературознавчими термінами;
розвивальна: розвивати
навички дослідницької діяльності учнів, уміння працювати в групах, з додатковою
літературою, навички усного мовлення, виразного читання;
виховна: формувати
інтерес до літератури, пізнання незвичайного, загадкового, проникнення в
таємничий світ художнього твору.
Тип уроку: урок – дослідження; закріплення знань, умінь
та навичок.
Обладнання: портрети письменників, ілюстрації до творів, книжкова
виставка, інформаційно – довідкові картки, музика з кінофільму «Шерлок Холмс».
Детективи домінують серед книг, які вийшли
в світ протягом
більшої частини ХХ століття.
М.Коен
ХІД УРОКУ
I. Оголошення теми, мети та завдань уроку
Вступне слово вчителя.
У літературі є такі твори, що не залишають байдужими
ні дорослих, ні дітей. До них весь час повертаються, їх перечитують, із
величезним задоволенням дивляться екранізації. Добро і зло, кохання і
ненависть, людина і суспільство, війна і мир – ось далеко не повний перелік тих
проблем, що хвилюють письменників усіх часів і народів. Завжди актуальною, на
жаль, залишається проблема злочину та кари.
Саме про такі твори йтиме мова на сьогоднішньому
уроці.
Тест по темі «Літературний
детектив»
1.
Засновник
детективного жанру:
а) Шерлок Холмс
б)
Едгар По
в) А. К. Дойл.
2.
Перше оповідання Артура Конан Дойла.
а)
«Пістрява стрічка»
б)
«Країна туманів»
в) «Таємниця Сасської долини»
3. Де навчався А. К. Дойл.
а)
Паризький університет
б)
Віденський університет
в) Единбурзький університет
4. Професія А. К. Дойла.
а)
адвокат
б) лікар
в)
військовий
5. Приватний детектив у творах А. К. Дойла.
а) Шерлок Холмс
б)
доктор Хаус
в)
комісар Колумбія
6. В якому творі була вузька стрічка:
а) «Собака
Баскервілів»
б) «Пістрява стрічка»
в)
«Спілка рудих»
7. Помічник Шерлока Холмса.
а) доктор Вотсон
б)
доктор Моріме
в)
доктор Хаус
8. Твір Едгара По:
а)
«Золотий компас»
б)
«Золотий метелик»
в) «Золотий жук»
9. На якій вулиці жив Шерлок Холмс
а)
Фловер-стріт
б) Бейкер-стріт
в)
Централ-стріт
10. Різновид пригодницької літератури у якому розкривається якась
таємниця, пов’язана зі злочином.
а)
новела
б) детектив
в)
містика
11. Вотсон і Холмс користувались методом:
а)
спостережень
б)
аналізу
в) дедукції
12. Через що пропустив жука негр, щоб знайти
схованку?
а)
через дірку в черепі
б)
праве око черепа
в) ліве око черепа
Ключ: 1. б, 2. в, 3. в, 4. б, 5. а, 6. б, 7. а, 8.
в, 9. б, 10. б, 11. в, 12. в.
ІІІ. Формування та
систематизація знань, умінь та навичок.
Слово вчителя.
Детективний жанр дуже популярний серед читачів, але на
уроках зарубіжної літератури в цьому році ми вперше знайомимось із такою
літературою.
Сьогодні
постараємося узагальнити та систематизувати отримані знання.
Урок проведемо у формі змагання та дослідження у
групах.
На домашнє завдання вам було розділитися в групи і
підготувати деякі завдання.
Для оцінювання командної роботи у нас є компетентне
журі:
_________________________________________________________________
Отже, розпочинаємо.
Для того,
щоб наше змагання-дослідження йшло в правильному напрямку, необхідно повторити вивчений
теоретичний матеріал. Кожна команда матиме можливість відповісти на 2
запитання. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал, якщо відповідь
неправильна або неповна, то капітани інших команд можуть доповнити й отримати 1
бал.
Детектив (англ. detective – агент
розшуку, лат. deteсtіо –
розкриття) – жанровий різновид
пригодницької літератури, передовсім прозові твори, в яких розкривається певна
таємниця, пов’язана зі злочином.
Дедукція – (від
латинської deduco – відводжу,
виводжу) – метод дослідження, за яким окреме (деталь, факт) пізнається на
основі знання загального
(кінцевого) результату.
Дедуктивний метод – спосіб дослідження, при якому окремі
положення логічно виводяться із загальних положень (аксіом, постулатів,
законів). У літературі його започаткував Е. По.
Інтрига –
потаємні, переважно непорядні, дії, вчинки, спрямовані на досягнення якої –
небуть мети.
Пергамент – спеціально оброблена шкіра молодих
тварин, до винайдення паперу – матеріал для писання.
Криптограма –
напис, виконаний тайнописом, зрозумілим тільки для обізнаних із ним.
1. Творча робота.
Знайти слова, які
відповідають даній темі уроку (кожне
слово – 1 бал).
Р |
П |
И |
А |
О |
Ю |
Т |
Ь |
М |
П |
А |
В |
І |
Р |
Л |
Б |
И |
Т |
С |
Е |
Й |
Д |
У |
С |
П |
Е |
К |
Е |
З |
Р |
Ш |
Е |
Р |
Л |
О |
К |
М |
С |
Ж |
Г |
У |
Д |
Е |
Т |
Е |
К |
Т |
И |
В |
А |
Ф |
У |
О |
И |
Д |
Т |
Ь |
Щ |
Я |
М |
Л |
К |
М |
А |
Г |
Р |
Н |
И |
Х |
Е |
Я |
Ц |
А |
П |
А |
Т |
О |
К |
Ю |
Н |
Ч |
І |
Н |
Т |
Р |
И |
Г |
А |
Р |
Т |
І |
Я |
М |
Д |
Ж |
Є |
Т |
В |
Б |
З |
2. Детективне дослідження «Сторінками вивчених творів».
Пропоную вам провести детективне
дослідження.
Кожна правильна відповідь – 1 бал.
1. В одній країні спеціальною міркою вимірювали стопу
ноги. Кого розшукували в цій країні? (Попелюшку
– наречену принца).
2. Проста «працівниця» сільського
господарства створює виріб з коштовного металу. Її господарі – літнє подружжя –
починають випробовувати його на міцність. Несподівано з’являється незнайома і
розбиває скарб. Як вона це зробила? («Курочка ряба», мишка хвостиком махнула і
яєчко розбилося).
3. Фермер виростив на ділянці рекордний врожай. Для того, щоб зібрати
«врожай», він запросив ще п’ять помічників. Хто вони? (Герої казки «Ріпка»).
4. Одна вельможна пані за допомогою спеціального приладу з’ясовує місце
знаходження своєї родички і завдає їй смерті за допомогою фрукту. Померлу
поміщають в кришталеву труну. Але, на щастя, вона оживає, після поцілунку свого
нареченого. Як звуть нареченого героїні? (Єлисей
із казки О.С.Пушкіна «Мертва царівна і сім богатирів»).
5. На березі струмка залишилося два види слідів тварин і слід від
волочіння, який свідчить, що когось тягнули по піску. Цей слід вів до лісу. Хто
злочинець і хто жертва? (І.Крилов «Вовк і
Ягня». Вовк – злочинець, Ягня – жертва).
6. Добрий молодець довго нічого не робив, а потім «на доброго коня сідав, у
чисте поле виїжджав, рідну землю боронив». Про кого йде мова? (Ілля Муромець).
7. Через підступний наклеп ворогів, не витримавши такого потрясіння, його
батьки померли. Два роки осиротілий хлопець виховувався в сім’ї далекого родича,
сумуючи за колишнім життям у лісі, де батько навчав його влучно стріляти. Як
називається цей твір? («Як Робін Гуд став
розбійником»).
8. Він дуже кохав красуню, навіть виконав її небезпечне завдання: підняв
між хижаками відважно її особистий предмет, та потім в лице його кинув… Яке
ім’я цього відважного героя? (Делорж з
балади Фрідріха Шиллера «Рукавичка»).
9. Рецепт цього напою ніхто ніколи не дізнається… З чого цей напій і з
якого твору? («Вересовий трунок» Роберта
Льюїса Стівенсона).
10. Дві красуні кохали одного парубка. Хто вони і як склалася їх доля? (Вальтер Скотт «Айвенго». Ребекка пішла в
монастир, Ровена з Айвенго одружилися).
11. «На березі струмка з кришталево чистою водою в
один момент виросла невідома до цього часу прекрасна квітка». Як вона
називалася?» (міф «Нарцис»).
12. «Героя твору, який нікому нічого поганого не
зробив, за непослух поміщику ув’язнили. Через декілька днів виявилося, що
хлопець зник. Як це йому вдалося, адже до вікна було дуже високо, двері були
без пошкоджень, варта не могла його випустити, так як була вірною господарю. Як
врятувався герой?» (казка «Пензлик
Маляна»).
13. «Цей герой попрощався із знайомими парубками та
дівчатами, заповів майно церкві і зник. Що з ним трапилося?» (М. В. Гоголь «Ніч перед Різдвом»).
14. «Герой був сиротою, який мріяв знайти батька.
Одного разу продавчиня подарувала йому яблуко і попросила вкинути листа до
поштової скриньки. Після цих подій хлопчик зник. Чому? (Астрід Ліндгрен ««Міо, мій Міо»).
Розшифрувати
криптограму (Ключ український алфавіт).
Вправа
на уважність, знання українського алфавіту, командну роботу і швидкість.
Команда,
яка перша виконає завдання, отримає 3 бали, відповідно друга – 2 бали і третя
команда – 1 бал.
«10,6,1,23,18,12,22,23,31/21,19,10,24,17,12,23,11/3,7,16,11,15,19,4,19/20,19,7,23,1/-/19,10,18,1,28,1,8/17,1,24,9,7/6,19,21,12,3,18,33,23,11,22,33/6,19/14,19,4,19/23,1,16,1,18,23,24/» (4,7,18,21,12/16,19,18,4,25,7,16,16,19)
«Здатність розуміти великого поета – означає майже дорівнятися до його таланту» (Генрі Лонгфелло).
Вправа розрахована на уважність і
математичну логіку.
Команда,
яка перша виконає завдання, отримає 3 бали, відповідно друга – 2 бали і третя
команда – 1 бал.
5. Вправа «Розгадай ребус».
Кожна команда отримує по 2 ребуси. За кожну
правильну відповідь отримують по 2 бали.
Ребуси:
Стриж
Перетин
Остап
Вишня
Луг
Зозуля
Чотиригранник
Детектив повинен бути здогадливим при розслідуванні,
інакше справи не будуть розкриватися.
Ось вам текст, здогадайтеся, що в ньому написано.
Записка:
Типротріки йшовтріки цетріки завдтріки аннятріки |
(Якщо прибрати в кожному слові «зайву» частину «тріки», виходить речення: «Ти
пройшов це завдання»)
Уважно погляньте на ці слова
Лупа, знахідка, відбитки, докази, логіка, мислення, увага, пам'ять,
кмітливість, спритність, хитрість, захист, злочинець, закон, стеження,
детектив, таємниця, сейф, схованка, записник. |
Ви дивилися на таблицю з 20 словами. Зараз ви маєте за
1 хвилину записати на папері всі слова, які запам’ятали.
За кожне правильне слово отримуєте 1 бал.
Іноді детективу потрібно побудувати картину злочину,
спираючись лише на пару деталей. За найменшою кількістю підказок, вам належить
здогадатися, про кого піде мова. Хто першим здогадається – отримує 2 бали.
-
Це
казковий герой
-
Його мати
«авторка» - закордонна письменниця
-
Про нього
знято мультфільм і навіть сучасний фільм
-
Це чоловік
-
Спочатку в
нього не було друзів, бо він лякав людей
-
Потім з’явився
один друг – маленький хлопчик
-
Зрештою в
нього з’явилися ще друзі
-
Він дуже
любить солодке, точніше варення
-
Він живе
на даху
-
На спині в
нього є спеціальний пристрій для польотів
Міні-твір.
«Мікрофон».
Продовжіть
речення:
Детективна
література для мене – це …
Я
поповнив свої знання про…
Найбільше
мені запам’яталося…
VІ.
Підбиття підсумків уроку.
Звучить музика з кінофільму «Шерлок Холмс».
Самооцінювання.
Оцініть себе за кожним із визначених напрямів від 0
до 2 балів.
1.
Я ретельно працював над завданням.
2.
Я висловлював нові ідеї.
3.
Я вносив пропозиції.
4.
Я допомагав іншим.
5.
Я брав активну участь у роботі над твором.
6.
Я вдало узагальнював думки інших, робив
висновки.
Оцінка
учня:
Оцінка
вчителя:
Загальна кількість
балів:
VІІ. Домашнє завдання.
Написати
невеличке оповідання – власна детективна історія.
Зробити
ілюстрації до одного з творів (за
бажанням).
Заповнити
анкету.
Анкета
1.
Що нового ви дізналися на уроці?
2.
Які завдання були для вас найцікавішими і чому?
3.
У яких життєвих ситуаціях ви могли б скористатися
матеріалом сьогоднішнього уроку?
4.
Ваші
зауваження та пропозиції.
Додаткові завдання. Робота з
епіграфом та цитатами.
Зачитайте.
Чи погоджуєтесь ви з словами відомих людей. Поясніть.
ü Детективні оповідання корисно читати хоча б тому, що вони приносять
задоволення.
Генріх
Манн
ü Якщо я за
тиждень не прочитав жодного детектива, він минув для мене як для читача
даремно.
Бертольт
Брехт
ü Захоплення
читача детективом – від невлаштованості життя. Люди постійно живуть в стресових
ситуаціях, їм потрібно розслабитися, вони хочуть врятуватися від реальності.
Детективний жанр для цього – чудові ліки.
Джеймс
Чейз
ü Детективна
література водночас і божевільна, і математична.
Брати
Гонкури
ü
Вечір з детективом – це чудово! Тут і
побут, тут і світське життя.
Анна Ахматова
Адміністратор блогу видалив цей коментар.
ВідповістиВидалити