понеділок, 6 грудня 2021 р.

АНАЛІЗ роботи шкільної предметно методичної циклової комісії вчителів початкових класів за 2020 – 2021 навчальний рік

 

Головна мета Нової Української школи – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосовувати їх у житті. НУШ – це школа, до якої приємно ходити учням. Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. Ключова зміна для учнів стосується підходів до навчання та змісту освіти, адже головне завдання НУШ – виховати інноватора та громадянина, який вміє ухвалювати відповідальні рішення та дотримується прав людини.

Відповідно до Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою постанова КМУ від 21 лютого 2018 року № 87, вимоги до обов’язкових результатів навчання учнів  – 3-х класів 2020-2021 навчального року визначаються з урахуванням компетентнісного підходу до навчання, в основу якого покладено ключові компетентності.

Колектив вчителів початкових класів – творчий колектив, які спрямовують свою діяльність на вдосконалення та систематичне впровадження інноваційних форм навчально-виховної роботи з учнями. Результатом їх діяльності стають нові моделі. Учителі намагаються створити такі умови для розвитку особистості, за яких розкриваються унікальні здібності, властиві кожній дитині, виховується активний громадянин демократичного суспільства, будівник могутньої держави, патріот своєї Вітчизни – України.

Кожного класовода хвилює питання, як зробити навчання цікавим. Вони своє завдання як учителя бачать в тому, щоб розвинути інтелектуальні здібності своїх учнів, підтримати їхнє бажання вчитися, допомогти дітям досягти успіху. Кожен урок, проведений вчителями, – це цікава подорож з дітьми у світ науки, це і гра, і пізнання нового, і радість творчого пошуку. Це час зростання особистості учнів, їх розумового розвитку, творчого мислення, психологічного комфорту. Зміст праці вчителі збагачують за допомогою різноманітних інноваційних методів і прийомів. Їх уроки відзначаються логічною завершеністю, умотивованістю, оптимальністю вибору форм і методів роботи. Постійно спонукають учнів працювати в парах і групах, створюють умови для вільного висловлювання думки, міркування. Вчителі люблять своїх вихованців, допомагають їм усвідомити свою індивідуальність і неповторність, кожного дня під час уроків і в позакласній діяльності створюють для учнів ситуацію успіху.

Особливо багато уваги вчителі приділяють посиленню ролі самостійної практичної і розумової пізнавальної діяльності, розвитку навичок самоконтролю в процесі цілеспрямованого пошуку знань. Застосовують ігрові ситуації, головоломки, ребуси, логічні задачі, завдання на кмітливість, здогадку тощо.

Керуючись методичною проблемою школи, ШПЦК вчителів  початкових класів у 2020-2021 навчальному році  почало працювати над новою  проблемою: «Реалізація компетентісного підходу у змісті початкової школи крізь призму Концепції».

ШПЦК вчителів початкових класів складають 6 вчителів початкових класів. Усі вчителі   мають вищу освіту.

Черговій атестації підлягала вчитель 3-Б класу Овсяник Ольга Анатоліївна. Члени атестаційної комісії слідкували за роботою вчителя упродовж року, провели і проаналізували результати контрольних зрізів знань, відвідували уроки та виховні заходи. Педагог виступала на засіданнях ШПЦК та педагогічної ради з творчим звітом. За підсумками атестації вчителю Овсяник О. А. присвоїли другу кваліфікаційну категорію. Ольга Анатоліївна приймала участь у віртуальному селищному фестивалі творчих знахідок та у селищному віртуальному педагогічному фестивалі,  у вебінарах, курсах за концепцією НУШ.

За минулий навчальний рік проведено заплановані 4 засідання, на яких було обговорено  доповіді та вчителі ділилися власним досвідом (всі протоколи в наявності).

На останньому засіданні значну роль було відведено темі навчання з використанням дистанційних технологій. Вчителі і вихователі відмітили плюси і мінуси цієї форми навчання.

Свою діяльність вчителі початкових класів спрямовують на пошук наукових новинок, на створення творчої атмосфери, модернізацію форм, методів та засобів навчання та виховання дітей, а головне – на реалізацію принципу рівноправного діалогу між учителем та учнем.

В роботі ШПК значна увага приділялась удосконаленню форм і методів проведення уроків з використанням сучасних інформаційно – комунікативних технологій. Уроки з використанням ІКТ проводили всі члени нашої комісії з різних навчальних предметів.

Аналіз роботи ШПЦК вчителів початкових класів за минулий рік показав, що підвищився науково-теоретичний та методичний рівень викладання предметів, посилилась увага до виховної та розвивальної функції навчання, до пошуку його ефективних форм і методів.

Методичну майстерність вчителі початкових класів підвищували шляхом участі у роботі ШПЦК, науково – методичних та психолого – педагогічних семінарах, шляхом самоосвіти. У рамках одного із засідань ШПЦК було проведено круглий стіл «Формування ключових компетентностей здобувачів освіти» та провели засідання до семінару заступників директорів з навчально-виховної роботи Межівської СТГ «НУШ – простір освітніх можливостей». Вчителі ділилися досвідом роботи з цього питання. Кращі елементи методики, що застосовувалися кожним учителем фіксувалися всіма педагогами та бралися на замітку. 

Перевірка навичок читання, письма, обчислювальних та мовленнєвої діяльності, орфографічних та пунктуаційних умінь молодших школярів свідчить про поліпшення результативності навчання.

Також на засіданнях ШПЦК було розглянуто питання про стан ведення документації, проведено аналіз підсумкових контрольних робіт з метою виявлення прогалин у знаннях учнів та визначення рекомендацій щодо їх усунення.

Кожен вчитель брав участь у роботі ШПЦК: готували доповіді, реферати, давали відкриті уроки, виховні заходи, які обговорювали та аналізували на засіданнях.

Незважаючи на те, що діти та вчителі за період навчального року неодноразово були на дистанційному навчанні, педагоги всіх початкових класів змогли провести і відкриті уроки, і відкриті виховні заходи. І учні, і вчителі брали участь у різних предметних та інтерактивних конкурсах.

Працюючи за освітньою програмою НУШ, вчителі змогли провести і показати багато чого цікавого:

- відкритий урок «Нежива природа. Сонце» (Яковенко Н.О.)

- відкритий виховний захід «8 Березня – свято весни» (Яковенко Н.О., Горбунова Н.В.);

- свято «Моя родина – мій скарб» (Яковенко Н.О.);

- свято Букваря (Яковенко Н.О., Горбунова Н.В.);

- відкритий урок з ЯДС «Жива і нежива природа» (Горбунова Н.В.);

- відкритий урок з математики «Числа у межах 10» (Горбунова Н.В.);

- година доброти «Від матері доні добро передати» (Горбунова Н.В.);

- гра – квест «Хай чистою буде джерельна вода» (Горбунова Н.В.);

- проєкт «Збережемо красу природи (первоцвіти)» (Горбунова Н.В.);

- відкрита виховна година «Уклін тобі, Тарасе!» (Горбунова Н.В.);

- «Свято Осені» (Денисенко В.Л.);

- «Свято до 8 Березня»  (Денисенко В.Л.);

- свято – розвага «Ой, Масляна – Масленонько, зустрінемо тебе гарненько!»           (Денисенко В.Л.);

- рольова гра на уроці літературного читання «Н. Остапенко «Господиня Осінь»    (Денисенко В.Л.);

- відкритий урок – подорож з української мови «Країна Морфологія» (Денисенко В.Л.);

- відкритий урок – гра з математики «Клубочок математичних заморочок» (Денисенко В.Л.);

- відкритий урок з Я досліджую світ «Державні символи нашої країни»» (Скочко Л.В.);

- урок позакласного читання «Чарівний світ казки»(Скочко Л.В.);

- квест – гра «Дорожні знаки»(Скочко Л.В.);

- мистецька вітальня «Кружляє листопад» (Скочко Л.В.);

- краєзнавча розвідка «Пізнаємо рідний край» (Скочко Л.В.);

- виховна година до Дня рідної мови «Наша мова солов’їна» (Скочко Л.В.);

- літературна година «Поезія – це сила чарівна» (Скочко Л.В.);

- дослідницький міні – проєкт «Червона книга України» (Скочко Л. В.).

- відкритий урок з української мови «Іменники – назви істот та неістот»» (Овсяник О.А.);

- відкритий урок з української мови «Поняття про іменник як частину мови» (Овсяник О.А.);

- відкритий урок з літературного читання «Буває, що це березень морозом хвалиться. С.Черкасенко «Зима і весна» (Овсяник О.А.);

- відкритий урок з літературного читання «Не копай іншому ями, бо сам впадеш. П. Глазовий «Жолудь» (Овсяник О.А.);

- відкритий урок з математики «Множення круглого числа на одноцифрове» (Овсяник О.А.);

- імпровізація «Сімейне свято»» (Овсяник О.А.);

- конкурс малюнків «Зимова фантазія» (Овсяник О.А.);

- обмін думками «Культура поведінки за столом» (Овсяник О.А.);

Доклала багато зусиль до спільної роботи і вчитель 4 класу Скрипник Т.В., яка провела такі заходи: відкритий урок з математики «Читання та записування чотирицифрових чисел. Складання і розв’язування задач», виховний захід «Таланти моєї родини», години спілкування «Поговоримо про ціну хліба», «Як досягти успіху?».

Всі члени ШПЦК активно долучились до вивчення і обговорення нових документів МОН України, що стосуються реформи освіти:

          Концепція «Нова українська школа», затверджена Кабінетом Міністрів України від 14.12.2016 року №988;

          наказ МОН України від 13.07.2017 року №1021 «Про організаційні питання запровадження Концепції Нової української школи у ЗНЗ І ступеня»;

          проєкт Державного стандарту початкової загальної освіти № б/н від 26.07.2017р.

Обговорювались практичні проблеми та шляхи їх усунення: подолання типових помилок, недоліки в контролі за діяльністю учнів на уроках; опрацьовувались документи, що регулюють шкільне життя та ведення шкільної документації; розроблено заходи з підготовки і проведення різних заходів. Велика увага приділялася практичній роботі: проведенні уроків та виховних заходів, дискусії за круглим столом, проведенні методичних оперативок. Велися огляд та обговорення педагогічної літератури, вивчали передовий досвід з використанням проєктних технологій, з особливостями проведення інтегрованих уроків у початкових класах, опрацювали норми контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів.

Члени ШПЦК вчителів початкових класів брали активну участь у підготовці та проведенні педагогічних рад школи, у територіальних семінарах та засіданнях ПМК, проводили заходи з підвищення фахової майстерності та самоосвіти. На засіданнях ШПЦК та методичних оперативках систематично ознайомлювалися з новинками психолого-педагогічної, методичної літератури, фаховими, загально – педагогічними періодичними виданнями. Значну допомогу в підборі літератури надавала бібліотекар школи Третяк М. В.

У своїй роботі вчителі впроваджують інноваційні технології, поєднують групові та індивідуальні форми роботи.

Аналіз роботи свідчить, що за минулий навчальний рік значно підвищився науково-теоретичний та методичний рівень викладання навчальних предметів, посилилась увага до виховної та розвивальної функції навчання, до пошуку ефективних форм і методів. Особливо це все потрібно було застосовувати під час навчання з використанням дистанційних технологій.

Педагоги вміло передають знання, формують уміння і навички, виховують своїх учнів добрими, самостійними, працьовитими дітьми.

Вчителі початкових класів постійно працюють над залученням молодших школярів до участі в різноманітних предметних та інтерактивних конкурсах. Починаючи з 1 класу діти  із задоволенням відвідують гуртки у школі та селищі. Прийняли участь у територіальному конкурсі «Собори наших душ» в номінації «Живопис» (3 – А клас), у Всеукраїнському конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймося за нове життя», присвяченого Лесі Українки (2 клас).

Учні початкової ланки (НУШ) брали участь у Всеукраїнській онлайн-олімпіаді з української мови «Всеосвіта Осінь 2020» (10 учнів отримали диплом I ступеня, 4 учні диплом II ступеня, 2 учні диплом III ступеня), у VII Всеукраїнській  інтернет – олімпіаді «На Урок» з предмета «Я досліджую світ» (9 учнів отримали диплом I ступеня, 4 учні диплом II ступеня, 3 учні диплом III ступеня), у Всеукраїнському конкурсі «Зимові свята в традиціях нашого народу» (18 учнів отримали диплом I ступеня, 5 учнів диплом II ступеня, 1 учень диплом III ступеня). Учні початкових класів брали участь у грі зі світової літератури «Sunflower-2020», у природничому конкурсі «Геліантус» та з англійської мови «Грінвіч». Результати будуть оприлюднені на початку слідуючого навчального року.

Але поряд з позитивним у роботі ШПЦК вчителів початкових класів є ще деякі напрямки роботи, які потребують уваги. Слід зазначити, що потребує вдосконалення робота по розвитку мовленнєвих, творчих здібностей учнів. Більше слід працювати над формуванням комунікативної, соціальної компетентностей молодших школярів, удосконалити роботу по формуванню навичок усних обчислень. Особливої уваги потребує робота з обдарованими дітьми, з дітьми, які мають прогалини у знаннях.

Аналіз роботи педагогів, членів ШПЦК вчителів початкових класів дає підставу зробити висновок, що завдання, які випливають із науково-методичної проблеми циклу, в основному виконано.

Виходячи з аналізу підсумків освітнього процесу за минулий навчальний рік, ШПЦК в поточному навчальному році працюватиме над вирішенням таких проблем:

- вдосконалення форм і методів навчання, застосовуючи інформаційні, комунікативні та інтерактивні методики, особистісно-зорієнтовані системи навчання;

- індивідуалізація та диференціація навчання;

- чітке дотримання вимог до вчителя;

- зосередження роботи педагогів на інтенсивній мовній (усній і писемній) практиці учнів, на розкритті інтересів, нахилів та здібностей;

- активізація творчих здібностей учнів, залучення їх до участі в презентації своєї роботи, участі в різноманітних конкурсах, заходах;

- створення умов для професійного зростання, самоосвіти й творчої діяльності вчителів.

В цілому робота шкільної предметно методичної циклової комісії вчителів початкових класів велася на достатньому рівні.

СТВОРЕННЯ КОМУНІКАТИВНИХ СИТУАЦІЙ НА УРОКАХ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

 З досвіду роботи вчителя англійської мови

Жовнір Надії Іванівни

Мій педагогічний стаж 33 роки, з них понад 20 років працюю в освіті і у цій школі. Маю вищу освіту.

Проблема, над якою я зараз працюю «Створення комунікативних ситуацій на уроках англійської мови». Раніше я досліджувала тему «Ефективні засоби розвитку комунікативних компетентностей у процесі навчання англійської мови».

Оскільки, відповідно до діючого законодавства стосовно освітньої галузі України, метою повної загальної середньої освіти є всебічний розвиток, виховання і соціалізація особистості. Одна із ключових компетентностей як учня, так і вчителя - спілкування іноземними мовами а саме: уміння належно розуміти висловлене іноземною мовою і самому вільно висловлювати свої думки іноземною мовою. Тому я вважаю проблему, над якою я сьогодні працюю, актуальною і своєчасною.

Одним із шляхів підвищення ефективності навчального процесу є застосування на уроках англійської мови інноваційних технологій, що допомагає долучати учнів (особливо неактивних) до активної діяльності. Це формує інформаційну культуру в учнів, активізує їх пізнавальний інтерес і, взагалі, робить заняття більш наочним і інтенсивним.

Основні форми навчання (я в цьому переконана і використовую на своїх уроках) – робота в групах, парах та індивідуальна. Значне місце у формуванні комунікативної компетентності посідають проблемні ситуації, дискусії, комунікативні творчі завдання, асоціативні кола, вікторини,  методи «Коло ідей», «Мікрофон», «Мозковий штурм, (метод для використання досвіду учнів, спонукає їх проявити уяву та творчість, дає можливість їм висловлювати свої думки (тема «Тварини», 2 клас). Інколи під час використання цього методу, учні можуть об’єднуватися у групи, або працювати у парах), «Сніжка» (цікавий, особливо для учнів початкової та середньої ланки), метод незакінченого речення та прийом «збери речення» використовую в усіх класах і вважаю його ефективним (у старших класах під час виконання завдань зразку ЗНО). Дискусія – це активне висловлювання власних думок, використовуючи уже наявні знання. Тому цей метод я застосовую під час узагальнення вивченого з теми, а у старших класах можу використовувати на початку вивчення нової теми.  

Метод проєктів вважається одним з найефективніших для розвитку комунікативних здібностей школярів. Працюючи над створенням проектів з тієї чи іншої теми, учні перебувають у пошуку нових ідей, намагаються їх реалізувати яскраво, цікаво, не стандартно. Тому проектна робота допомагає вчителю активізувати діяльність учнів, заохотити їх та спонукати до самостійного творчого пошуку. На своїх уроках я до цього часу не широко використовувала цей метод. Зараз маю на меті розвивати його і застосовувати.

Одним з ефективних засобів активізації та інтенсифікації діяльності учнів на уроках англійської мови є використання різноманітних ігрових форм, оскільки основна функція гри полягає в тому, що вона є засобом навчання, розвитку і виховання. Таку форму організації навчального процесу я активно використовую на уроках у 1-2 класах.

Учні середньої ланки (5-6 кл.) дуже полюбляють різні види змагань. Тому на уроках активно використовую «вікторини», «брейн-ринги», «загадки», «бінго», «лото», «складання пазлів», тощо. Гра сприяє (я у цьому вже упевнилась) високому ступеню мотивації учнів до говоріння й залучення їх у природно-мовну ситуацію, якісному граматичному оформленню мовного висловлення, зняттю тривожності, позитивному емоційному фону на уроці, кращому запам'ятовуванню граматичних структур й розвитку здатності творчої уяви. І, звичайно ж, підвищує інтерес до вивчення англійської мови.

Стійка увага учнів протягом усього уроку забезпечується завдяки тому, що міняються різні види і форми роботи. По можливості, використовую аудіовізуальні засоби (у 1-2 класах, майже на кожному уроці), що сприяє активізації і легкості засвоєння навчального матеріалу, зняттю перевтоми учнів, глибшому проникненню в сутність навчального процесу. Намагаюся раціонально розподілити час на уроці, вибираю оптимальний темп проведення уроку. В своїй роботі використовую власноруч зроблену наочність, роздатковий матеріал. Намагаюсь підбирати тексти для читання та аудіювання сучасні з цікавим для підлітків змістом (особливо 9-11 класи), використовуючи ресурси та рекомендації  British Council в Україні та Macmillan Education for Teachers в Україні. Продумую тип, структуру уроку та визначаю його мету. Намагаюся вдало здійснювати мотивацію навчальної діяльності учнів, щоб викликати інтерес до предмету та до навчання, створювати доброзичливу атмосферу співпраці.

Важливе значення  на уроках англійської мови має надання учням візуального уявлення про життя, традиції, мовні реалії англомовних країн. Для цієї мети використовую (по можливості) навчальні відеофільми.

Використання відео на уроках сприяє індивідуалізації навчання і розвитку вмотивованості мовної діяльності учнів. Підчас використанні відеофільмів та відео фрагментів на уроках іноземної мови розвиваються два види мотивації: самомотивація, коли фільм цікавий сам по собі та мотивація, яка досягається тим, що учневі буде доведено, що він може зрозуміти мову, яку вивчає. Це приносить задоволення і додає віри в свої сили і бажання до подальшого вдосконалення.

 Для учнів початкової ланки використовую різні тематичні відеопісні та уривки з мультфільмів серії 'Magic English'.

Часто використовую на уроках відеопісні та відеофізкультхвилинки.

В старшій ланці під час вивченя окремих тем я використовую мультимедійний посібник "Word on the Street", який створено Британською Радою. Посібник дуже цікавий, пропонує вивчення англійської мови та культури на основі телепрограми “Word on the Street”, вміщує відповідні завдання, які учні виконують після перегляду фільмів.

Не дивлячись на те, що ми вже відпрацювали проблему особистісно – зорієнтованого навчання, питання це є актуальним. Тому я активно застосовую  методи створення та відтворення діалогів, створення та вирішення проблемних ситуацій, виконання творчих завдань.

Маю електронні посібники для учнів 10-11 класів з тематичними завданнями у форматі ЗНО, які я використовую на свої уроках та представляла матеріали на засідання ПМК вчителів іноземної мови Межівської СТГ. Маю вже добірку уроків по темі «Магазини. Покупки» для 6 класу та «Погода. Природа» - для 5 класу.

Під час дистанційного навчання уроки проводила у режимі синхронного та асинхронного  навчання. Це Zoom уроки – для учнів 6 - 11 класів , аудіо уроки – для учнів 1-5 класів.

Мої учні щороку є переможцями районного та учасниками обласного етапів учнівських олімпіад з англійської мови. Приймаємо участь у інтерактивних конкурсах «Грінвіч».

Надалі планую підвищувати свій професійний рівень. Наразі проходжу курси, організовані Британською Радою. Приймаю участь у вебінарах, онлайн семінарах, тренінгах. Намагатимусь організовувати навчальний процес так, щоб і надалі підвищувати зацікавленість учнів англійською мовою.

АДАПТАЦІЯ ПЕРШОКЛАСНИКІВ ДО НАВЧАННЯ В ШКОЛІ ЯК УМОВА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ В КОНТЕКСТІ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ

 З досвіду роботи практичного психолога

Рєзнік Аліни Віталіївни

Слайд 1

Закінчила Донбаський державний педагогічний університет у 2016 році

Стаж роботи- 5 років

Психологічний -5 років

Професійне кредо:   

Найкоротший шлях до дитини – це щира, любляча посмішка.

Ужитті я дотримуюсь декількох заповідей:

-  Найбільший дар людини – щирі почуття.

-  Найбільше надбання в житті людини – здоров'я і розум.

-  Найбільша помилка в житті людини – втратити самого себе.

Провідною стратегією нашого навчального закладу є стратегія розвитку особистості кожного учня як інноваційної особистості, такої яка вимагає індивідуального підходу в освітньому процесі

Своє завдання бачу в тому, щоб допомогти дитині зрозуміти і прийняти себе, навчитися ефективно взаємодіяти з іншими людьми, грамотно і конструктивно вирішувати конфліктні ситуації,вибудовувати свій життєвий шлях відповідно до своїх мрій, бажань і можливостей. Просто бути щасливим тут і зараз.

Проблема:

Адаптація першокласників до навчання в школі, як умова забезпечення якості освіти в контексті Нової української школи.

Пріорітетні напрямки роботи практичного психолога:

-  Психологічне здоров'я школярів

-  Профілактика здорового способу життя

-  Профорієнтаційна робота

-  Профілактика педагогічного вигорання

-  Психологічна просвіта учнів, вчителів, батьків.

Основними напрямками роботи психологічної служби школярів є:

-  Діагностична робота

-  Розвиваюча та психокорекцій на робота

-  Консультування і освіта

-  Просвітницька робота

 

Слайд 2

З метою покращення самопочуття, настрою, активності, рівня взаємин у колективі збереження психологічного здоров'я у дітей я провела заняття з учнями 4 класу.

Психологічне здоров'я включає:

-  Мотивацію до навчання

-  Адаптацію учнів до шкільних умов

-  Комфортність освітнього середовища.

 

Слайд 3

12 жовтня з метою залучення учнів школи до пізнання власного внутрішнього світу та вміння формувати, корегувати і підтримувати своє психологічне здоров’я, прагнути до самопізнання та пізнання інших, створення позитивного емоційного стану я провела в школі єдиний день «Психологічного здоров’я».

Всі заходи були проведені під єдиним девізом: «Ми всі одна сім`я повинні жити дружно».

Основні завдання:

- згуртувати дітей навколо єдиної справи;

- показати, що кожна дитина важлива;

- донести, що кожна дитина потрібна.

Я відзначила, що сходинками до психологічного здоров’я є: творча ініціатива, саморозвиток, створення здорового мікроклімату, громадянська активність, толерантне ставлення до інших.

У цей день були проведені такі заходи:

-  учні 5 класу написали міні-твір «Психологічне здоров’я у наших руках»,

-   шестикласники випустили газету «Чим може допомогти практичний психолог?»,

-  колектив учнів сьомого класу зацікався випуском листівки «Всесвітній день психічного здоров’я»,

-  восьмикласники запропонували малюнки «Твій вибір»,

-  важливу роль цього дня взяли на себе учні 9 класу, які підготували презентацію «Наша підтримка дуже почесна»,

-  11 клас зацікавив, здивував та привернув увагу всіх учнів школи плакатами «Людина створена для щастя, як птах для польоту».

-   На перервах для всіх учнів школи була проведена гра «Смайл дня».

Перш ніж працювати з дітьми потрібно знати який у них настрій, тому перед початком навчального процесу у кожному класі були зроблені куточки настрою, де діти змогли показати свої відчуття. Важливим результатом цього дня можна вважати те, що кожна дитина з впевненістю могла сказати про себе такі слова: «Я – людина цілі, Я – людина дії, Я – людина позитив”.

 

Слайд 4

Щороку цікаво і насичено проходить в школі тиждень психології.

Основною метою тижня є психологізація всіх учасників освітнього процесу.

Я підбираю цікаві заняття, ігри, тести, які формують реальні оцінки своїх можливостей, залучають учнів до активних форм проведення дозвілля, розвивають комунікативні здібності, впевненість у своїх діях, виховують культуру поведінки. Кожен бажаючий учень має змогу проявити свої здібності, нахили, висловити свою точку зору й обґрунтувати її.

Цікавими стали для учнів:

- тренінгове заняття «Умій дружити» (7 клас),

- конкурс малюнків «Ми за здоровий спосіб життя» (6, 8 клас),

- діагностика на виявлення акцентуацій характеру (6 клас),

- діагностика на виявлення мотивації до навчання (2, 3 класи),

- проективна методика «Що мені подобається у школі?» (3, 4 класи),

- виготовлення стінгазети (9 клас),

- заняття «Кольорова терапія» (1-і класи).

Необхідність проведення тижня психології очевидна, адже він дає можливість познайомити школярів з наукою, яка допомагає їм вивчити й зрозуміти внутрішній світ, що виникає в процесі взаємодії людини з навколишнім зовнішнім світом та у процесі активного відбиття цього світу.

Проведення тижня психології має велике значення для підвищення психологічної культури, розуміння самого себе як особистості, усвідомлення свого місця серед людей, формування навичок рефлексії, навичок конструктивної взаємодії з навколишніми, розвиває комунікативні здібності, упевненість у своїх діях, виховує культуру поведінки.

 

Слайд 5

Щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» проходить з 25 листопада по 10 грудня. Основним її завданням є привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем: подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків. Україна приєдналась до акції «16 днів проти насильства» у 2001 році.

Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково: 25 листопада – Міжнародний день проти насильства щодо жінок – 10 грудня – Міжнародний день прав людини. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

В школі було сплановано та затверджено план заходів. Акція розпочалась конкурсом для учнів 1-4 класів «Наші долоньки проти насильства». Здобувачам освіти середньої та старшої школи було запропоновано ряд заходів:

Перегляд відеороликів з учнями 5 класу «Ми проти насилля»;

Конкурс малюнків «Світ без насилля» та заняття з елементами тренінгу «Ми проти насильства» з учнями 6 класу;

Тренінг «Ми проти насилля» з учнями 7 класу;

Навчальний тренінг «Моя життєва позиція» та виховна година «Дитина має право» з учнями 8 класу;

Диспут з учнями 9 класу «Чи рівні права у чоловіка та жінки?» до Міжнародного дня проти насильства;

Флешмоб «Не будь байдужим! Зупинимо СНІД разом» (8-10 кл.);

Анкетування на виявлення насильства в сім 'ї та школі учнів 6, 9, 10 класів;

Перегляд фільму «Небезпечна гра» з учнями 11 класу;

Випуск стінгазети «Світ без насильства»;

Тренінг по взаємодії в колективі для учнів, схильних до правопорушень «Ми одна команда».

Відбулася зустріч «Цінуй своє життя» учнів старшої школи з медичним працівником, яка розповіла про хворобу ВІЛ та СНІД та шляхи інфікування. У Міжнародний день людей з обмеженими можливостями учні  долучилися до привітань  «Дорогою добра».

Мета проведених заходів – донести до дитини розуміння того, що насилля є порушенням прав людини.

 

Слайд 6

Не одноразово мої учні були слухачами  Малої академії наук

Відділення хімії та біології

Секція «Психологія»

Писаненко Андрій захищав роботу на тему «Проблеми суїциду у підлітковому віці»

Свистун Інна «Адаптація учнів до Нової Української школи»

ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В РОЗВИТКУ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ

 

З досвіду роботи вчителя математики

Скорик Вікторі\ Миколаївни

       Сучасний стрімкий рух життя вимагає змін у всіх сферах життєдіяльності людини і освіта одна з найперших сфер, якої ці зміни безпосередньо стосуються.

Зміна ролі освіти в суспільстві зумовила виокремлення більшості інноваційних процесів. Раніше безумовними орієнтирами освіти були формування знань, навичок, інформаційних і соціальних умінь, що забезпечували готовність дитини до життя та розумілися як здатність пристосовуватися до обставин.

Відтепер освіта здебільшого орієнтується на створення таких техноголій і способів упливу на особистість, які утворюють баланс між соціальними й індивідуальними потребами та запускають механізм саморозвитку (самовдосконалення, самоосвіти), готуючи особистість до реалізації власної індивідуальності та змін у суспільстві. Основою розвитку життєвих компетентностей мають стати такі технології навчання, які забезпечували б пізнавальну активність і самостійність учнів, сприяли б формуванню навичок застосовувати опановані знання на практиці.

Сьогодні існує чимало захопливих інноваційних технологій: методів , прийомів, дидактичних ігор, вправ, пошуково-ситуаційних і проблемних завдань, які розвивають творчу особистість, інтерес до пізнання, самостійність мислення, уміння приймати конкретні рішення, реалізовувати власні міні-проєкти. Такими є інтерактивні технології.

Тому, проблема, над якою працюю, це – «Використання інтерактивних технологій (форм і методів навчання) в розвитку творчої особистості».

Адже саме сутність інтерактивних технологій полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії учасників навчально-виховного процесу. Це співнавчання (колективне, кооперативне, навчання у співпраці), у якому вчитель та учні є суб'єктами навчання, тільки вчитель виступає в ролі організатора процесу навчання, лідера групи учнів.

Для свідомого засвоєння знань з математики використовую практично-зорієнтовані завдання, які вимагають  від учня вирішення реальних життєвих ситуацій, практичних проблем, які виникають у повсякденному житті. Часто задачі мають міжпредметний характер, що вимагає інтеграції знань і способів діяльності різних предметів. Інтерактивні форми роботи ефективно сприяють створенню атмосфери співпраці і взаємодії, розвитку ініціативи. Вплив інтерактивного навчання на розвиток особистості й самореалізацію базується на увазі до кожного учня, створенні позитивного настрою, який спрямований на розвиток дитини. За допомогою інтерактивних прийомів («Мозковий штурм, «Власні приклади», «Незакінчена теорема», «Знайди помилку», «Брейн-ринг», «Розгадай кросворд») формую в учнів вміння спілкуватися, висловлювати свою думку. Дані прийоми стимулюють самоосвітню діяльність учнів, допомагають їм самореалізовуватись, сприяють розвитку мислення, пізнавальних інтересів і здібностей.

На своїх уроках я практикую сучасні технології, адже на таких уроках учні вчаться бути демократичними, спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати продумані рішення.

Особливо ефективною є робота в парах. Перевага цієї технології в тому, що учні отримують можливість спілкуватися, порівнювати, вільно висловлювати свою думку, робити спільні висновки. Роботу в навчальних групах будую на принципах рівноправності, намагаюсь активізувати роботу кожного учня.

Прикладами такої роботи є: взаємоперевірка виконаних завдань, гра «Запитання – відповідь».

Працюючи з учнями 5-6 класів вважаю за доцільне, більше застосовувати на практиці ігрові технології. Бо тільки через гру відбувається невимушене спілкування вчителя з колективом. У грі, на мою думку, розвивається уява, утверджуються образи фантазій, виниклих ідей, створюються продукти  діяльності, які є для дитини емоційно привабливими. Саме у грі, виявляються ті якості, що в майбутньому становитимуть основу професійності.

В своїм роботі використовую різноманітні ігри, вправи, логічні задачі у вигляді комп’ютерних презентацій, а також створених на сервісі LearningApps та платформі «На Урок», «Всеосвіта», Google форми. Застосування на уроках інтерактивних тестів, вправ, створених на сервісі LearningApps, дозволяє швидко перевірити ступінь засвоєння матеріалу у всіх учнів, стимулює розвиток інтересу до навчання.

Наприклад,

1.        При вивченні в 5 класі теми Види кутів пропоную дітям перевірити, як вони засвоїли даний матеріал на практиці. Використовуючи сервіс http://learningapps.org/watch?v=pekzgyn8501

2.        При вивченні в 6 класі теми Основна властивість дробу пропоную дітям скласти

Пазл http://learningapps.org/watch?v=pxcpqqyxc01

3.        При вивченні в 5 класі теми Натуральні числа пропоную дітям

Заповни пропуски http://learningapps.org/watch?v=pidd95ej201

4.        Проходження тестових завдань на платформі «На Урок»

5.        Створення тестових завдань, завдань на відповідність, введення своєї відповіді в додатку Гугл форми. https://forms.gle/xAzD5LF4DKNRZYxU7

Жодна технологія не є універсальною, тому кожна з них вимагає вироблення власного технологічного підходу до її використання в конкретних ситуаціях. Намагаюсь вибирати на кожному етапі роботи таку технологію, яка дасть змогу максимально використати власний творчий потенціал учня і досягнути найоптимальніший результат навчання.

На мою думку, пошук нових технологій навчання і продуктивне їх впровадження у навчально-педагогічний процес сприятиме забезпеченню підготовки учнів до об’єктивних змін, які спонукають їх до активних спроб самовиховання, самооцінки, саморозвитку, самовдосконалення.

Запрошую до співпраці!