четвер, 21 квітня 2016 р.

Сценарій відеофільму «Майбутнє України – за обдарованими дітьми»

Відео «Зима в Межовій»
Ведуча: Дорошенко Даша (біля школи)
Зима – це пора, яка кожного року різна. Нинішня теж особлива, прекрасна, незважаючи на свою змінність: то снігопади, а то раптом задощить. Але незмінною залишається любов до рідної школи. Незмінно радісно спішать до неї за знаннями діти, а вчителі охоче віддають їм свої знання та навчають саморозвитку та життєтворчості.
Саме в ці дні в Межівській середній загальноосвітній школі № 2 проходить методична коуч – сесія навчання вчительської майстерності «Обдаровані діти – майбутнє України». Що ж стосується вчителів, які атестуються, то для них ця сесія розпочалася ще в жовтні і закінчиться вже в лютому.
(У фойє школи) З першого вересня у школі навчається 235 учнів, які сформовані у 11 класів. Навчає їх 26 досвідчених та кваліфікованих учителів.
Протягом останніх 10 років учні школи виборюють призові місця у Всеукраїнських олімпіадах з базових предметів на районному та обласному рівнях. Уже в цьому навчальному році 3 учні вибороли ІІІ місце в обласних олімпіадах з екології та біології – це Сергієнко Анна та Анастасія і Климов Іван. Щорічно маємо також переможців конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт в Малій академії наук. А  наставником в них є вчитель хімії ба біології Грицай Л.В. – випускниця нашої школи.
Щорічно вихованці та вчителі нашої школи є стипендіатами «Гордість і надія Межівщини».
Призові місця виборюють учні в обласному змаганні з танцювальної аеробіки та в спортивних спартакіадах. Це Тамара Олексіївна прищеплює учням школи прагнення до здорового способу життя.
А вихованців хорового колективу на чолі з вчителем мистецтва Первій Л.А. знають за межами Межівщини. Вихованці вокального гуртка радують односельців своїм співом.
Три роки поспіль наші талановиті учні є переможцями творчого конкурсу «Собори наших душ». Роботи учениць Носової Катерини та Грицай Анни занесені до обласної збірки.
Кожного року школу закінчують учні-медалісти, які успішно підтверджують свої знання під час здачі зовнішнього незалежного оцінювання. Щорічно більше 50% учнів вступають до вищих навчальних закладів і з них половина навчаються на бюджеті.
Всі ці досягнення підтверджують те, що в нашій школі навчаються талановиті діти яких навчають творчо працюючі вчителі, які самовіддано віддають свої знання і вміння вихованцям.
Ведуча: Скажіть з чого все почалось?
(О.М. Плахотнік  на камеру у методичному кабінеті)
Проблема організації роботи з обдарованими дітьми в нашій школі постала тоді, коли, в ході існуючих умов та розширенні інноваційного простору для навчання за інтересами, значна частина учнів стала активно виявляти свою неповторність та прагнення до самостійного саморозвитку та самовдосконалення. З року в рік росло число переможців олімпіад та конкурсів на рівні району, а потім вже й області. Ми зрозуміли, що настав час дати їм можливість творити своє життя, знайти себе.
(слова за кадром під час показу відео на уроках)
Побудувати та впровадити в життя шкільну програму «Обдаровані діти – майбутнє України» виявилось не такою вже й легкою справою, оскільки обдаровані учні  вимагають до себе не просто особливої уваги, не через власні примхи, а завдяки своїм особливостям. І не секрет, що обдарована дитина – це не завжди ідеал. В обдарованих теж можна знайти  цілий комплекс недоліків, про які також варто пам’ятати і батькам, і вихователям.
Ще з 2000 року наш колектив обрав для дослідження художньо-естетичний напрям.
З 2004 року ми працювали за експериментальною програмою школи життєтворчості на обласному рівні, яку успішно захистили на засіданні вченої ради у 2015 році.
З 2010 по 2014 рік наша школа апробовувала програму Всеукраїнського експерименту по впровадженню інтегрованих курсів «Мистецтво» та «Художня культура».
Сьомий рік учні старшої школи навчаються за профелем української філології.
А з 2011 року наша школа є опорним закладом районної спільноти по роботі з обдарованими дітьми.
Виходячи з наших досліджень, ми відмітили, і спільні особливості обдарованих дітей, наприклад, вони, як правило, оперують багатим словниковим запасом, часто виявляють лідерство у спілкуванні із однолітками.
Обдаровані діти відрізняються від своїх однокласників  різносторонністю інтересів. Їх цікавить практично все. Це робить їх надзвичайно допитливими.
На уроках та позакласних заходах вони  виділяються своїм володінням великим обсягом інформації, компетентністю. Вражає і їх високий рівень стійкого запам’ятовування та вміння лаконічно, чітко, ясно і точно передати відому їм інформацію. Тому вчителям потрібно виробити особливі підходи до їх соціалізації.
Для цього вони постійно зосереджуються на опрацюванні та втіленні в практику нових напрямків, форм та методів роботи з обдарованими учнями.
Ми переконані, що саме наша система роботи з обдарованими дітьми дійсно позитивно впливає на зростання успіхів і досягнень наших вихованців. Важливо тільки розуміти, що хоча «Вчитися дітям важко, а навчати їх ще важче, ми не можемо зупинятися, бо коли учням віддаєш усе найкраще, то й сам сягнеш нової висоти…».  
Ведуча: Зараз я відкрию вам секрет: нас запросили в гості до Творчих майстерень. Давайте зайдемо. (засідання літературного гуртка у бібліотеці)
Писаненко Андрій: «О, сколько нам открытий чудных »
Ведуча: (Інтерв’ю) Які предмети дають тобі не тільки знання, а й навчають жити?
Климов Ваня: Люблю зарубіжну літературу. В ній – золоті розсипи мудрості всього світу.
Однажды мне мудрец науку задал -
По жизни каждому дана своя дорога,
Судьбой отмерена на радужных весах.
Рожденный ползать по земле убого
Не воспарит как птица в небесах.
В судьбе бывают сложные уроки
Приходится, и плакать и стонать.
Возможности у искушения широки,
И трудно в жизни истину познать…
Однажды мне мудрец науку задал
Я повторять ее не уставал -
Не тот велик, кто никогда не падал,
А тот велик, кто падал, но вставал!
А ще – люблю математику, англійську мову, екологію, фізику, історію. Загалом, хочу знати все і побільше.
(заняття гуртка у майстерні, фрагмент у музичному, заняття гуртка у образотворчому)
Ведуча: Ваші вихованці працюють так захоплено!
Інна Рубан: Так їм подобається виготовляти красиві речі. Готуючись до уроків, Я завжди задаю собі питання: Як зробити його цікавим і захоплюючим, як перетворити його на годину естетичної насолоди, навчивши дітей створювати власну красу своїми руками, водночас, звершуючи хвилюючу мандрівку з учнями в минуле, в ті часи, коли зародилося українське народне мистецтво. Паралельно поповнюємо та використовуємо знання з географії, історії України, пісенної та літературної творчості. Люблю тих, кого навчаю і те, чому навчаю. Це додає мені наснаги щоуроку розширяти прагнення учнів до нових знань і вмінь.
Ведуча: (у методичному кабінеті) Зараз ми спробуємо поговорити з обдарованими учнями та їх вчителями на  спільному методичному зібранні  «Ми вже багато чого вміємо і будемо вчитися, щоб знати більше».
Запитання: Що тебе більше хвилює успіхи чи невдачі?-
Черенович Саша: Важко сказати відразу. Це залежить від того, який поштовх дасть мені та чи інша подія. Якщо це успіх, я аналізую, чи міг результат бути ще кращим, чи повністю я застосувала свої знання та вміння, можливо, можна було виступити ще краще. В разі програшу намагаюся визначитися з своїми помилками, чому я і в чому помилилася. Але відчаю немає. Тому що він – поганий порадник, якщо продовжувати справу далі. Відчуття радості від отримання бажаного теж швидко і безслідно зникає. Будь це математика, іноземна мова чи фізкультура, немає різниці. В житті потрібно мати багато знань.
Ведуча: Запитання: Чи маєш ти чітку характеристику власного Я?
Коваленко Влад: Давати характеристику собі складніше ніж комусь.
Ведуча: Тоді скажи, Ти унікальна особистість?
Влад: Не настільки, як хотілося б, але щось є. Скоріше, жага перемоги. Вболіваю не тільки за себе. Мені не байдуже, як грають мої товариші по команді. І коли мене запрошують грати в дорослих командах, мені приємно. І я стараюся із усіх сил, щоб зробити свій вклад у перемогу. Моя найсильніша риса - це рішучість. Але часто вона пов’язана з ризиком.
Ведуча: (до Софійки Гриценко) Чи згодна ти з тим, що кожна людина – зірка?
Ведуча: (до Райкової Анастасії) Що навело тебе на думку, що ти володієш тим потенціалом, з допомогою якого ти маєш те,чого не мають інші?
Ведуча: Чи готовий ти співпрацювати з учителем, якщо відчуваєш спільність ідей та мотивів до вивчення предметів?
Ткаченко Едік: Я готовий співпрацювати з будь ким із учителів. Взаємовідносини вчителя та учня залежать від того, яку мотивацію до навчання має учень. Важлива щирість у відносинах. Якщо навчатися, щоб тільки вражати когось своїми відповідями, або тільки щоб отримати гарну оцінку вчителя будь яким шляхом, то це негарно.  А взагалі, мені здається, що оцінки в школі треба відмінити. Залишити тільки за семестр. Дивіться, їх скільки в щоденнику, хіба можна і чи треба пам’ятати за що  отримав?
Ведуча: Костя Овсяник – наш спортсмен. Скажи, Костю, Чи зустрічав ти неординарних  людей? Кажуть, що це якраз про обдарованих. Якщо так, то чи заздриш ти їм?
Ведуча: (до Віти Бондаренко) Чи погоджуєшся ти, що жити творчим життям – значить бути в постійному пошуку, постійно прагнути пізнання?

Ведуча: (до сестер Сергієнко Анни та Анастасії) Чи спостерігаєте ви, що при виконанні науково-дослідної роботи ти не тільки висвітлюєш тему, а й поповнюєш свої знання, відкриваєш в собі нові особливості?
Ведуча: (до Таран Г.М.) Говорять, що останнім часом діти більше цікавляться гуманітарними предметами. Але Ваші учні мають класні результати на олімпіадах та перемагають у Всеукраїнських конкурсах. У Вас є якийсь секретний підхід?
Таран Г.М. Знаєте, життя чудове двома речами: Вчити математику і навчати математиці. В роботі дотримуюсь такого правила: Кожна дитина повинна усвідомити власну причетність до того, що відбувається на уроці. Лише за такої умови інформація уроку стане особистим її надбанням і наповниться для  вихованця  змістом і цінністю, а математика буде цікавою і захоплюючою наукою. Ось тільки за такої умови, виконавши найскладніше завдання вище шкільної програми   в старших класах,  учень  зможе  сказати  з гордістю : «Я це зробив!». Намагаюся   навчити  своїх учнів  так, щоб вони бачили перед собою мету, до здійснення якої  йшли через пошуки та відкривали для себе знання.  Іноді ця робота стає одноманітною, але варто їм дати  невеличкий поштовх, і вони знову напружено продовжують працювати, відчуваючи при цьому творче задоволення і радість.
Ведуча: Мабуть на Ваших уроках інформатики дітям найцікавіше?
Яковенко Н.О. В умовах швидкого розвитку інформаційних комунікативних технологій діти теж стрімко прагнуть наблизитись до нового, інформаційного етапу свого  розвитку. Їм хочеться швидше набути вмінь працювати із засобами ІКТ та використовувати їх у повсякденній діяльності. Головне – це зацікавити учнів, дати їм можливість самостійно творити. Це завжди приводить до захоплення предметом, а в подальшому – до глибоких і свідомих знань. Діти полюбляють змагатися на уроці. А на олімпіадах займають призові місця, я дуже пишаюся своїми вихованцями. За допомогою ПК всіма можливими способами активізую зорову, слухову та рухову види пам’яті. Паралельно навчаю культурі спілкування під час роботи на уроках та в соціальних мережах.
Ведуча: Хімія  та біологія, на Вашу думку, це дуже складні предмети?  
Грицай Л.В. Так, ці предмети настільки серйозні, та важливі,що не варто упускати жодної можливості зробити їх цікавими.
Важливо навчити дитину правильно логічно мислити, коли вона повинна враховувати взаємозв’язки між даними і шуканими величинами, має дати оцінку окремим компонентам завдання, поданого у нестандартній формі. Завдання з логічним навантаженням розвивають гнучкість мислення школярів. За допомогою змодельованих хімічних та біологічних закономірностей і відносин виконуємо практичні вправи та проводимо досліди. Серед обдарованих дітей в школі маю своїх однодумців. З ними займаємося науково – дослідною роботою, вони не один рік – члени МАН. Маємо перемоги не тільки в районі, а й в області.
Ведуча: Як Ви вважаєте, в чому Ваш особистий професіоналізм?  
Шачаніна В.М. Моє завдання як учителя – допомогти вихованцю стати активним учасником навчального процесу, розвинути бажання поширити й поглибити знання, які вміло і творчо може застосувати на практиці. З досвіду роботи знаю,що та дитина, яка навчилася думати, завжди зуміє зробити правильний вибір знань та прийомів роботи для успішного виконання завдання чи вирішення проблеми. Ще важливо,  що критично мислячий учень , маючи навіть зовсім невеликий, але досвід, обов’язково прагнутиме формувати свою думку і відстоювати її.
Ведуча: (до Ковалевської О.Л.) Від чого залежить результат вашої творчої діяльності в співпраці з учнями?
Співає Птиця Анастасія англійською мовою на фоні прізвищ обдарованих дітей.
Ведуча: Не існує методики нової чи старої. Є «авторська» методика конкретного вчителя. Така методика є і в наших учителів, над удосконаленням якої вони постійно працюють, зміцнюють своє вміння успішно озброювати учнів знаннями, намагаються активізувати їхню думку, вчать мислити, виховують любов і потяг до знань,  до постійного самовдосконалення.

Ось ми й повернулися туди, де розпочалася наша зустріч. Побажаємо всім вчителям та учням миру, Наснаги, любові, щоб збулася мрія кожного із них.

ПЛАН проведення шкільної коуч-сесії «Підвищення професійної майстерності вчителя з питань удосконалення талановитих та здібних дітей»

Мета сесії: підвести вчителів до розуміння про необхідність введення змін в завдання для талановитих учнів (планування складних групових завдань, при виконані яких учні проявляють свій потенціал).
Очікувані результати: розуміння вчителями суті умов, які необхідно створити для талановитих та здібних учнів, усвідомлення ними того, які зміни необхідно внести до завдань для стимулювання потенціалу обдарованих та здібних дітей. Виявлення інтересу до створення системи завдань, при виконані яких  учні можуть заохотитись до навчання за індивідуальними програмами.
Ключові ідеї: спільна групова робота може бути використана для оцінки потенціалу талановитих та здібних дітей.   
25.01 – 1. Засідання науково-методичної ради.
2. Відкриття методичної сесії «Підвищення професійної майстерності вчителя з питань соціалізації особистості талановитих та здібних дітей».
3. Привітання, проведення гри «Коло радості»
25.01 - Засідання ШПЦК всіх циклів:
- підготовка до презентації «Дерево передбачень»,
- підготовка матеріалів до виставки «За кожною талановитою дитиною шукайте талановитого дорослого»,
- збір матеріалів на відеорепортаж та фотовернісаж.
26.01 – 1. Методична лекція «Компетентнісний підхід як необхідна умова соціалізації особистості в роботі з обдарованими дітьми». Рекомендації.
2. Педагогічні читання:
- «Формування навичок дослідження та аналізу мікроклімату у дитячих колективах та ставлення учнів до школи»;
- «Сучасні ефективні форми соціалізації особистості засобами поєднання теоретичних та практичних засад організації навчально-виховного процесу».
3. Консультація психолога «Стратегії творчої діяльності, методи та прийоми розвитку критичного мислення учнів».
4. Гра «Ситуація успіху».
26.01 – 03.02 – робота творчих лабораторій вчителів.
03.02 – Підсумки методичної сесії «Предметна спрямованість вчителя з обдарованими дітьми та дитячою обдарованістю»:
- відеорепортаж та фотовернісаж;
- виставка «За кожною талановитою дитиною шукайте талановитого дорослого або як цікаво навчати»;
- презентація «Дерево передбачень»;
- вправа «Зворотній зв’язок».

МЕТОДИЧНА СЕСІЯ В ШКОЛІ

За умов практичної реалізації завдань Державної національної програми «Освіта (Україна ХХІ століття)» гостро  постає завдання адаптування педагогів до освітніх вимог та питання підвищення кваліфікації педагогічних працівників, широкого впровадження досягнень психолого – педагогічної науки і передового педагогічного досвіду. Вчитель, як і кожен фахівець, потребує постійного підвищення кваліфікації, вдосконалення власної фахової майстерності, збагачення арсеналу технік, методів та прийомів, які застосовує на уроці, новими, творчими, нетрадиційними, іноді власне створеними, проте якісними та дієвими.
       Важливу роль у забезпеченні реформування освіти відіграє модернізація науково-методичної роботи в освітньому закладі через впровадження сучасних навчально-виховних, управлінських технологій, стимулювання професійного зростання кадрів, підвищення їхньої професійної майстерності, зокрема, через ефективне застосування дієвих форм і методів навчання дорослих, інструментальних засобів, систем компютерного навчання та інформаційної мережної взаємодії.
     З 27.01.2016 року по 03.02.2016 року в Межівській середній загальноосвітній школі №2 відбувалася методична сесія вчителів з теми: "Реалізація принципів  навчання  та розвитку обдарованих дітей  за програмою школи «Обдаровані діти – майбутнє  України» шляхом компетентнісно - орієнтованого підходу".
     Вчителі   мали  можливість з'ясувати проблеми та особливості навчання  та розвитку обдарованих дітей,  отримали їх характеристику та окреслили шляхи подолання труднощів, які виникають під час переходу із  основної  до старшої школи.
     Разом з тим педагоги дізналися про особливості проведення ДПА-2016 та отримали настанови щодо її організації, проведення та аналізу.

Сучасний інноваційний урок у початковій школі опорного навчального закладу з питань організації роботи з обдарованими учнями

Виступ Скрипник Тетяни Володимирівни
керівника ШПК вчителів початкових класів
на районній науково-практичній конференції
8 квітня 20016 року

Слайд 1. Слайд 2.
Питання організації роботи з обдарованими дітьми в нашій школі постало ще тоді, коли, в ході існуючих умов та  розширенні інноваційного простору для навчання за інтересами, значна частина учнів стала активно виявляти свою неповторність та прагнення до самостійного саморозвитку та самовдосконалення. З року в рік росло число переможців олімпіад і конкурсів на рівні району, а потім вже й області. Ми зрозуміли, що настав час дати їм можливість творити своє життя, знайти себе.
Слайд 3. Побудувати та впровадити в життя шкільну програму «Обдаровані діти – майбутнє України» виявилось не такою вже й легкою справою, оскільки обдаровані учні вимагають до себе не просто особливої уваги, не через власні примхи, а завдяки своїм особливостям. І не секрет, що обдарована дитина – це не завжди ідеал. В обдарованих теж можна знайти  цілий комплекс недоліків, про які також варто пам’ятати і батькам, і вчителям.
Ще з 2000 року наш колектив обрав для дослідження художньо-естетичний напрям.
З 2004 року ми працювали за експериментальною програмою школи життєтворчості на обласному рівні, яку успішно захистили на засіданні вченої ради у 2015 році.
З 2010 по 2014 рік наша школа апробувала програму Всеукраїнського експерименту по впровадженню інтегрованих курсів «Мистецтво» та «Художня культура».
Творчий колектив нашої школи успішно апробував експериментальну програму школи життєтворчості, Слайд 4. а з 2011 року наша школа є опорним навчальним закладом районної спільноти по роботі з обдарованими дітьми.
Виходячи з наших досліджень, ми відмітили спільні особливості обдарованих дітей, наприклад, вони, як правило, оперують багатим словниковим запасом, часто виявляють лідерство у спілкуванні із однолітками. І це прослідковується навіть в  учнів, які тільки переступили поріг початкової школи.
Слайд 5. Обдаровані діти відрізняються від своїх однокласників різносторонністю інтересів. Їх цікавить практично все. Це робить їх надзвичайно допитливими.
На уроках та позакласних заходах вони виділяються своїм володінням великим обсягом інформації, компетентністю. Вражає і їх високий рівень стійкого запам’ятовування та вміння лаконічно, чітко, ясно і точно передати відому їм інформацію.
Для цього вчителі нашої школи постійно зосереджуються на опрацюванні та втіленні в практику нових напрямків, форм та методів роботи з обдарованими учнями. 
Слайд 6. Кожного разу, готуючись до уроку, я вирішую різні проблеми: чому навчити учнів і як це зробити, як сформувати їхній духовний світ. Пріоритет в організації освітнього процесу надається особистості учня, його вмінню самостійно здобувати знання.
Слайд 7. Тому моє завдання полягає в тому, щоб заохочувати до активної пізнавальної діяльності учня, створювати умови для виявлення зацікавленості, стимулювати до висловлювань без побоювань помилитися, формувати прагнення учнів знаходити свій спосіб досягнення мети, вчитися аналізувати та виявляти учнівську ініціативу, самостійність у самовираженні. Успішність навчально-виховного процесу, висока якість уроку досягається саме завдяки використанню нестандартних інноваційних технологій.
Слайд 8. У своїй навчальній діяльності я прагну створювати на уроках атмосферу доброзичливості, відкритості, успіху, творчості, навчити дітей вчитися. Для цього сприяю активізації навчальної діяльності всього класу, формую в учнів необхідні навички колективної роботи. Під час проведення багатьох уроків використовується робота в парах та групова робота учнів, проведення ділових ігор, дискусій, застосування «мозкового штурму».
Слайд 9. У роботі повинні бути задіяні тією чи іншою мірою всі учні. Справді, сильні учні, а також особистості з високим рівнем контактності проявляють вищу активність, ніж замкнуті і слабкі. Проте слід постійно "втягувати" їх у роботу, створювати ситуації успіху. Інтерактивні технології – не самоціль. Потрібно постійно контролювати процес досягнення поставлених цілей (вони повинні бути чітко сформульовані і легко контрольовані), у випадку невдачі переглядати стратегію і тактику роботи, шукати і виправляти недоліки.
Слайд 10. Дуже цікаво проходять урок-екскурсія, урок-мандрівка, урок-казка, урок-гра, урок-інсценізація, уроки розвитку творчих здібностей, логічного мислення. Це сприяє не тільки прояву інтересу учнів до уроку, а й згуртуванню класу. Контрольний урок можна провести у формі конкурсу, вікторини, уроку-змагання. Для комбінованого уроку підходить проведення його у формі майстерні. Проте слід пам’ятати, що подібні уроки повинні проводитися в системі, але не кожен день. Учні, по-перше повинні будуть підготуватися, по-друге, вони будуть знати, що їх знову чекає не просто цікавий урок, а свято. Це піднімає і авторитет вчителя в очах учнів. Комп’ютер, таблиці, ілюстрації, відеофільми, презентації – правильне й доречне використання цього тільки прикрасить урок.
Слайд 11. Як же зробити, щоб урок не тільки надав учням певні знання і уміння, але і викликав у них справжній інтерес, щире залучення у навчальний процес, сформував творче начало?
1. Готуючись до уроку (при написанні плану уроку), чітко формулюю його тему. Потім визначаюсь із провідною ідеєю, на яку спиратиметься даний урок, і позначаю ту частину навчального матеріалу, яка може бути використана на подальших заняттях, — визначити перспективність розвитку даної теми. Також необхідно прописати навчальні, розвивальні і виховні функції даного уроку.
2. З доступного матеріалу відбираю тільки той, який найпростіше і дохідливо пояснює тему уроку.
3. Цікавий урок повинен містити завдання і матеріали, які можуть викликати подив, захоплення, здивування учнів. Це може бути цікавий факт, дивовижне відкриття, пізнавальний досвід, нестандартний підхід до вже існуючих ситуацій, що здаються звичайними. Після того, як потрібний і цікавий матеріал знайдений, потрібно його правильно згрупувати, продумати послідовність роботи з ним, підготувати до уроку. Необхідно знайти саме таку форму подачі матеріалу, яка викличе активну роботу на уроці, виключить пасивне сприйняття нового.
4. При підготовці уроку вирішую для себе, що контролювати, як контролювати і як використовувати результати контролю. Чим частіше контролюється робота учнів, тим легше побачити помилки і ускладнення.
5. Перед початком уроку потрібно підготувати всю необхідну для уроку наочну допомогу: прилади, роздатковий матеріал, додаткову літературу тощо. Матеріал можна записати заздалегідь на класну дошку у вигляді схем, таблиць, з виділенням особливо складних або значущих пунктів.
6. Необхідно заздалегідь продумати домашнє завдання. Потрібно бути оригінальною, придумати емпіричні завдання, для виконання яких дітям потрібно буде використовувати не тільки підручники, а, наприклад, опитати домашніх або експериментувати з домашніми речами. Для виконання такого домашнього завдання потрібні рекомендації і додатковий матеріал для домашнього вивчення.
І головне: учитель і учень мають бути співучасником процесу пізнавальної діяльності на уроці. Тоді урок оживе і не буде чимось стороннім від життя, стане природнім щоденним подивом, буде цікавим для всіх учасників навчально-виховного процесу.
Слайд 12. Робота членів ШПК початкових класів нашої школи була спрямована на подальше вдосконалення педагогічної та методичної майстерності їхнього науково – теоретичного рівня, на реалізацію проблеми “Впровадження креативної освіти в навчально – виховний процес молодших школярів”.
В роботі ШПК значна увага приділялась удосконаленню форм і методів проведення уроків з використанням сучасних інформаційно – комунікативних технологій направлених на розвиток творчих здібностей обдарованих та талановитих дітей.
Декади педагогічної майстерності, які ми проводимо щорічно, ще раз доводять, що вчителі початкових класів та вихователі ГПД – це згуртована група фахівців, які прикладають максимум зусиль для виконання поставлених перед ними завдань. Учителі діляться досвідом проведення інноваційних уроків та виховних заходів (у березні 2016 року провели: 1 клас – «Історія іграшки», 2 клас – «Мандрівка до країни Квітляндії», 3 клас – «Коса – дівоча краса», 4 клас – «Мистецька вітальня. Душа художника»).
Під час засідань урізноманітнилися форми роботи: засідання круглого столу, «Методичний діалог», обмін досвідом «А я роблю так», дискусії, міні-звіти членів ШПК, ділова гра, методична нарада.
Слайд 13. Здавалось би, які досягнення можуть бути в обдарованих учнів початкових класів, проте наші вчителі-початківці постійно працюють над залученням молодших школярів до участі в різноманітних конкурсах.
У цьому навчальному році гарні результати показали учні у конкурсі «Собори наших душ»: 2 клас – Даценко Дар’я стала призером районного туру (номінація поезія), 4 клас – Грицай Анна переможець районного та призер обласного туру (номінація проза), Гришко Поліна призер районного туру (номінація живопис), Носова Катерина стала переможцем районного та обласного турів; у конкурсі «Початкове технічне моделювання» Шаповалов Максим став переможцем районного та призером обласного туру.
Систематично приймають участь у інтелектуальних конкурсах: «Кенгуру» (Середа Роман – відмінний результат, Васюта Вікторія, Хуторний Андрій, Тимченко Сергій – добрий результат), «Соняшник» (прийняли участь 15 учнів) «Бобер», «Орлятко», «Гринвіч».
В минулих роках учні приймали активну участь в конкурсах
- обласного рівня
«Знай і люби свій рідний край» (Гриценко  Софія – переможець);
«Діти єднають Україну» (Жуков Едуард – призер);
«Дніпропетровщині – 80» (Узбек Альона);
«Битва за Дніпро» (Пашков Дмитро);
- Всеукраїнського рівня «Знай і люби свій рідний край» (Суярова Сурайо – переможець);
- технічного моделювання (Лихопуд Олександр, Гриценко Софія, Мусаєв Телман);
- спортивні міжобласні змагання (Лихопуд Олександр, Жуков Едуард).
 Слайд 14. Отже, оновлення теоретичних засад змісту початкової освіти, розширення джерел інформації, відкритість зарубіжного досвіду стимулюють активний рух в теорії і практиці удосконалення уроку. Для сучасної початкової школи характерним є співіснування у педагогічному досвіді основних дидактичних типів і варіантів різних уроків, що засвідчує розвиток, значні резерви для удосконалення, осучаснення цієї давно відомої організаційної форми навчання. Для сучасної початкової школи характерним є співіснування у педагогічному досвіді основних дидактичних типів і варіантів різних уроків, що засвідчує розвиток, значні резерви для удосконалення, осучаснення цієї давно відомої організаційної форми навчання.
Ми переконані, що система роботи з обдарованими дітьми дійсно позитивно впливає на зростання успіхів і досягнень наших вихованців. Важливо тільки розуміти, що хоча «Вчитися дітям важко, а навчати їх ще важче, ми не можемо зупинятися, бо коли учням віддаєш усе найкраще, то й сам сягнеш нової висоти…». 

ІНФОРМАЦІЯ про виконання рішення педагогічної ради №1 від 31.08.2015 року

На виконання рішення педагогічної ради в школі:
1. Розпочато роботу над новим науково-методичним проектом області «Освітні стратегії соціалізації особистості громадянського суспільства» та району «Формування інноваційної особистості учасника навчально-виховного процесу засобами соціалізації в сучасному суспільстві».
2. Науково-методична рада та творча група визначили тему науково-методичного проекту
школи: «Впровадження засобів соціалізації в процес формування особистості в громадянському суспільстві»;
науково-методичної ради: «Соціальні орієнтири формування особистості в громадянському суспільству»;
виховної роботи: «Становлення активної життєвої позиції кожного учня, досягнення єдності виховання і прагнення самої особистості до досягнення соціальної зрілості».
3. Всі шкільні предметно циклові комісії зорієнтували свою діяльність відповідно до теми проекту школи.
4. Одним з найважливіших пріоритетних напрямків в роботі закладу визначено – створення умов для розвитку творчих здібностей вчителя та учня.
5. Створюються умови для неперервного зростання рівня педагогічної майстерності педагогів, їх самоосвітньої діяльності, участі в інноваційних проектах та оволодіння методами комплексного самоаналізу і якості професійної діяльності.
З цією метою школі 25 грудня 2015 року проведений єдиний методичний день.
Науково-методичною радою (керівник Столярова Л.Ф.) та творчою групою (керівник Десятниченко М.С.) були сплановані заходи по підготовці єдиного методичного дня, проведені індивідуальні співбесіди з керівниками шкільних предметно-циклових комісій, інформаційні консультації з вчителями з метою надання методичної допомоги в підготовці запланованих заходів, виготовлено методичний бюлетень та фотоколаж «Шлях до успіху – разом до зірок!».
Заступник директора з НВР Плахотнік О.М організувала роботу по розробці та проведенню майстер-класів «Впровадження інтерактивних прийомів і методів на уроках в початковій, середній та старшій школі» та забезпечила роботу методичної студії «Визначення орієнтирів діяльності школи на І етапі роботи над науково-методичним проектом області та школи».
Практичний психолог Рєзнік А.В. провела анкетування педагогічних працівників та підготувала матеріали на засідання психолого-педагогічний семінар «Психологічні особливості соціалізації особистості в громадянському суспільстві».
Майстер-класи проводили вчителі, що атестуються в цьому навчальному році. Втілюючи завдання науково-методичної проблеми школи «Впровадження засобів соціалізації в процес формування особистості в громадянському суспільстві», вони використали на уроках інноваційні технології, які дали якісний результат.
Чубара Н.Й., вчитель вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель провела урок природознавства у 1 класі на тему «Як економно використовувати воду в повсякденному житті» в формі створення навчального проекту. Вдало вчителька використала на уроці фенологічні спостереження, мозковий штурм Вставте потрібне слово, роботу в групах, мультфільм Економ воду, ілюстраційні плакати Бережи воду, гру Коли я вмиваюся, прислів’я та приказки.
Грицай Л.В., вчитель другої кваліфікаційної категорії, провела урок біології у 9 класі на тему «Будова і функції органів травлення. Ротова порожнина». Вчителька використала цікаві методи і методичні прийоми: інформаційно – рецептивний, репродуктивний, проблемно-пошуковий, візуальний, релаксопедичний; міжпредметні зв’язки з медициною та основами здоров’я; мультимедійну презентацію, гру «Лабіринт», схеми, малюнки, таблиці. Вчитель творчо працює над пошуками шляхів введення інноваційних технологій.
Ковалевська О.Л., вчитель першої кваліфікаційної категорії, провела урок української мови у 10 класі на тему «Складні випадки правопису великої літери». Вона на уроці використала прийоми «Передбачення», «Зашифроване послання» та «Незакінчене речення», систему дослідницьких завдань, колективну роботу з таблицями, творче дослідження, дослідження – відновлення, ігри «Хто більше» та «Я - редактор». Використання різноманітних форм і методів було тісно пов’язане з темою та метою уроку. Досягненню мети уроку сприяла ціла серія вдало підібраних, вивчених на уроці української літератури, творів.
Уроки вчителів свідчать про те, що впровадження засобів соціалізації в процес формування особистості – не самоціль. Це лише засіб до досягнення тієї атмосфери в класі, що найкраще сприяє атмосфері співробітництва, порозуміння і доброзичливості, надає можливості дійсно реалізувати особистісно-орієнтоване навчання.
В ході роботи методичної студія «Визначення орієнтирів діяльності школи на І етапі роботи над науково-методичним проектом області та школи» педагоги ознайомилися із метою, стратегіями та завданнями на всі етапи роботи на майбутні п’ять років над науково-методичними проектами області, району, школи, науково-методичної ради та ШПЦК. Визначили фактори педагогічного впливу на розвиток соціальної компетентності учня, напрямки формування професійної компетентності вчителя та форми залучення педагогів до інноваційної діяльності.
На засіданні психолого-педагогічного семінару «Психологічні особливості соціалізації особистості в громадянському суспільстві» присутнім було роз’яснено з психологічної точки зору на підставі наукових досліджень за якими основними фазами життєвого циклу відбувається формування особистості протягом усього життя, її соціалізації та вибору шляху для досягнення поставлених цілей. Відповідно керівникам ШПЦК та вчителям-предметникам були запропоновані рекомендації для досягнення поставленої мети.
Методичний аукціон «Калейдоскоп педагогічних ідей» проведений з метою пропаганди передового педагогічного досвіду та методів активізації творчої діяльності учнів на уроках, на якому обмінятися досвідом роботи мали змогу ті педагоги-практики, які вже досить довго є послідовниками різних дидактичних технологій та широко працюють над методами активізації соціальної діяльності учнів на уроках (вчителі: трудового навчання Первій О.М., математики Таран Г.М., зарубіжної літератури Плахотнік О.М. та початкових класів Скрипник Т.В.)
6. Більшість вчителів та класних керівників у своїй повсякденній системній роботі допомагають всім учасникам навчально-виховного процесу дотримуватися пріоритету виховання незалежної особистості, здатної до самореалізації у змінному соціумі,формувати відкритість до світу людей як потребу особистості, навички соціальної поведінки, готовність до пошуку та сприймання соціальної інформації.
7. Класні керівники 9 та 11 класів забезпечують учням можливість пізнання світу професій, а вчителі трудового навчання – набуття практичного досвіду професійної діяльності з метою обґрунтованого професійного самовизначення.
8. Вчителі Грицай Л.В., Рубан І.М., Даниленко В.О. розвивають інтерес учнів до науково-дослідницької роботи.
9. Забезпечується функціонування електронних проектів «Електронний журнал», «Електронний щоденник», «Атестація педагогічних працівників», проте не проведена робота по залученню учнів школи до участі в проектах «Електронна школа для обдарованих учнів», «Електронна школа для дітей з особливими потребами», («Профільна школа он-лайн», «Віртуальна майстерня Петриківського розпису»).
10. Надаються якісні освітні послуги з профільного навчання учням ІІІ ступеню за філологічним напрямом профілем української філології відповідно нової концепції.
11. Вчителі підтримують творчо обдарованих дітей: готують до Всеукраїнського конкурсу – захисту науково – дослідницьких робіт учнів, навчання в Малій академії наук України (Грицай Л.В.), участі у Всеукраїнських предметних олімпіадах з базових навчальних дисциплін, участі в інтелектуальних та творчих конкурсах, спортивних змаганнях.

Сучасні проблеми в інноваційній діяльності вчителів-словесників

Наш час – це час змін, зміни відбуваються і в навчально - виховному процесі. Інформатизований світ дуже стрімко змінюється, дедалі важче в ньому орієнтуватися вчителю та звичайному учню, а ще важче творити і виховувати Людину. Постійно замислюєшся над тим, як зробити урок цікавим, сучасним, щоб учні з бажанням ішли в клас, як виховати людину, яка б уміла поєднати свій духовний світ, знання, практику, творчість.
Кожен вчитель намагається відшукати цікаві методи роботи з дітьми, обрати певну тактику, стиль роботи, намагається створити умови для позитивного розвитку, творчої реалізації, а найголовніше соціалізації громадянського суспільства. На сьогоднішній день існує багато сучасних навчальних технологій. Та суть не у нововведеннях, а в тому, наскільки вони ефективні, корисні, змінюють структуру та якість освітнього процесу. В. О. Сухомлинський писав: "Не забуваймо, що в школі дитина не тільки вчиться, у школі вона живе".
Література й мова вивчаються в школі не для того, щоб через багато років людина могла розповісти всі правила, назвати біографічні дані кожного письменника, знати тему та ідею художнього твору. Ставлю перед собою інше завдання – навчити дитину жити, думати, володіти усним та писемним мовленням.
Будь-яка творчість передбачає любов, тому і діяльність учителя немислима без неї. Якщо учень і вчитель ідуть на урок з почуттям любові, добра, поваги, то відбудеться єднання душ, що сприятиме ефективному навчанню й вихованню. Саме з любові і поваги проростає коріння взаєморозуміння, взаємозбагачення, взаємодопомоги, взаємодовіри, взаємоконтролю.
Використовуючи у своїй практиці методику проектної технології, формую життєво необхідні компетентності учня, прагну, щоб учень умів реалізувати себе в житті, вів активний спосіб життя, критично оцінював власну діяльність, умів працювати в колективі, не боявся висловлювати власну думку. Учні можуть самостійно працювати, планувати свої цілі та свою діяльність, робити висновки, йому цікаво працювати на уроках, він хоче бути успішним..
Доброзичливе, щире, відкрите, емоційне, наукове спілкування – ось що таке для мене уроки мови й літератури. На них учень і вчитель обмінюються враженнями, сперечаються, висловлюють свої думки, пізнають щось нове. Найкорисніші уроки, які наповнені добрими емоціями і почуттям, на яких панує робоча атмосфера. Якщо ми, вчителі, зайшли до класу, а очі учнів мертві, ледь жевріють, спробуємо своїм поглядом, словом "запалити" їх, тому що без цього  урок пройде марно.
Тому перед вчителями-мовниками країни – важлива і складна державна задача, для вирішення якої потрібні знання, енергія, пошук нових шляхів. Кожен, хто пов’язаний з викладанням мови, знає, що засвоюється матеріал тим легше і краще, чим більше зацікавлений у ньому той, хто навчається, чим більше він захоплений навчанням.
Використовуючи у своїй практиці методику проектної технології навчання, формую життєво необхідні компетентності учня, прагну, щоб учень умів реалізувати себе в житті, вів активний спосіб життя, критично оцінював власну діяльність, умів працювати в колективі, не боявся висловлювати власну думку. Учень можуть самостійно працювати, планувати свої цілі та свою діяльність, робити висновки, йому цікаво працювати на уроках, він хоче бути успішним.  Ми, вчителі, розуміємо, що більшість уроків проодиться стандартно. Що ж дає нестандартний, нетрадиційний урок?
По-перше, активізацію розумової діяльності учнів. Стимулює мислити, думати, порівнювати, аналізувати, виправляючи свої помилки і помилки свого товариша.
По-друге, розвиток пізнавальних інтересів учнів до навчання. Їм цікаво вчитися, прагнучи знати якомога більше, щоб виступати в ролі вчителя, контролюючи чи перевіряючи товариша.
По-третє, розвиток зв’язного мовлення та творчих здібностей учнів. Вони вчаться правильно, грамотно і красиво говорити.
Учитель створює такі умови, застосувавши такі методи, прийоми, форми роботи, які б сприяли досягненню відповідних цілей. Школярі вчаться здобувати й застосовувати знання самостійно, індивідуально, в парах, групах. На уроці створюється ситуація успіху, позитивного настрою, відповідної мотивації, взаємопідтримки.
Але не можна заперечувати, що ніякі новітні педагогічні технології не допоможуть словесникові це зробити, коли він за суб’єктом навчання не бачитиме живої людини, яка росте, пізнаючи навколишній світ і себе в ньому, не відчуває серцем душі цієї підростаючої особистості.
Уроки рідної мови та літератури вимагають від учнів напруженої інтелектуальної роботи. Тому дуже важливо використовувати такі методичні засоби, які сприяють виконанню основних завдань навчання, знімали б час від часу напруженість, давали емоційну розрядку. Прагнення стати переможцем – важливий стимул для активізації пізнавальної діяльності. .
Які б технології не обрав учитель, необхідно завжди пам’ятати, що кожен прийом, метод хороший, якщо він насамперед допомагає формуванню мислення учнів, їхній пошукові діяльності, зорієнтованій на розвиток індивідуальних задатків та нахилів особистості. Яким би багатим і цікавим матеріалом не оперував учитель, ефективність занять буде залежати від активності самих дітей. Особливо вони пам’ятають ті заняття, у яких брали безпосередню участь, тому інтерактивні методи навчання є частиною особистісно зорієнтованого навчання, оскільки сприяють соціалізації особистості, усвідомлення себе як частини колективу, своєї ролі і потенціалу.
Українська класика, кращі твори української діаспори, сучасна література сприяють становленню і розвиткові таких рис особистості, як патріотизм, зацікавлена участь в усіх державних і громадських справах, творче відношення до праці. Виховання таких рис – важлива мета вивчення літератури. Залучаючи майбутніх учасників розбудови незалежної України до скарбниць української літератури, формую в них естетичні смаки, високу моральність, духовні потреби.
Застосування проектних форм навчання забезпечує на моїх уроках ефективність і результативність, сприяє формуванню активної особистості, дає можливість індивідуалізовано підходити до організації навчальної діяльності учнів з різним рівнем підготовленості, виявляти їх здібності та можливості, які на звичайних уроках не проявляються.
Часто і справедливо повторюють вислів: "Особистість учня не посудина, яку потрібно наповнити знаннями, а факел, який слід запалити. Але вогонь легше всього займається від вогню". Захоплення вчителя предметом, любов до мови та літератури, глибока ерудиція, щира зацікавленість у долі кожного учня – ось що раніше і більше всього забезпечує успіх викладання.
Ці ж якості вчителя постійно змушують його думати про свої нові підходи до літератури і мови та про методичну майстерність.

Результат інноваційної діяльності

Ми проаналізували, наскільки правильний шлях обрав педагогічний колектив нашої школи, використовуючи інноваційні технології, свідчать такі найбільш вагомі результати:
• підвищився рівень навчальних досягнень учнів (на 8 % збільшилась кількість учнів, що мають високий та достатній рівні, на 10% зменшилась кількість учнів, що мають початковий рівень);
• значне підвищення результативності учнів школи у районних та обласних предметних олімпіадах, предметних та творчих конкурсах;
• спостерігається зростання рівня педагогічної майстерності вчителів, їх інформаційної культури (є призери районного та учасники обласного етапу конкурсу «Вчитель року», більшість вчителів пройшли навчання за програмою Intel, до складу шкільної картотеки ППД увійшли методичні розробки більшості вчителів, класоводів, класних керівників та вихователів ГПД, педпрацівники школи є авторами статей на методичних порталах, деякі вчителі створили власні сайти (Грицай Л.В.) та блоги);
• 50-65% учнів школи вступають до вищих навчальних закладів ІІІ-ІV ступеня акредитації (добре здають ЗНО з української мови та літератури, що підтверджує результат роботи за профелем української філології).
Досвідом школи щодо впровадження інноваційних технологій цікавляться інші заклади освіти. За 3 останніх роки на базі школи були проведені районні семінари затупників директорів з навчальної та методичної роботи, засідання районних предметних комісій вчителів зарубіжної літератури, іноземної мови, біології, засідання круглого столу спільноти по роботі з обдарованими дітьми.
Досліджуючи ефективність впровадження інноваційного навчання ми дійшли таких висновків. Реальними перевагами   його є:
- індивідуально-диференційований підхід;
- посилення мотивації навчання;
- можливість застосування різних форм і методів навчання за рахунок тривалості модульного заняття;
- розвиток самооцінювання учнів;
- зміна ролі педагога з інформаційно-контрольної на консультаційно-координаційну;
- можливість прогнозування результатів;
- запобігання перевантаження учнів;
- підвищення частки самостійної роботи учнів;
- формування самостійної і творчої активності за рахунок попередньо-пошукової діяльності як основного елемента домашньої роботи;
- розвиток в учнів комплексу загальнонавчальних інтелектуальних умінь (спостереження, слухання, осмислення, читання, класифікація, узагальнення, самоконтроль);
- підвищення творчого потенціалу і педагогічної майстерності вчителів;
- створення умов для виявлення обдарованих дітей і розвитку їхніх творчих здібностей.
З метою забезпечення більш ефективного управління інноваційними процесами вважаємо за необхідне продовжувати   використовувати програмно-цільовий підхід, що встановлює баланс між прогнозованими та кінцевими  результатами , наявними ресурсами, невикористаними резервами.
Концепція розвитку школи спрямовує діяльність закладу на прогнозоване оновлення, забезпечують системність розвитку та більш широке впровадження інновацій. Під час роботи над  Концепцією з’являється спільна для всіх мрія про нову успішну школу, оскільки в її технології закладено пошуках ідей, нових освітніх технологій для зростання рівня компетентності та професіоналізму педагогів. Упродовж роботи в інноваційному режимі помітно зростає статус школи.
Пропонуємо внести до проекту рішень педради перенесення акценту інновацій з організації навчального процесу на зміни змісту, характеру, технології навчання.
Розробляти і впроваджувати нові системи контролю та оцінювання знань, засоби навчання, що стимулюють пізнавальну активність, самостійність і позитивну мотивацію навчання.
Для цього необхідно, по-перше, визначити здатність педагогів до творчої роботи взагалі; по-друге, довести необхідність змін; по-третє, запропонувати досконалу моніторингову систему інноваційного процесу в школі.
Однією з найважливіших умов успіху інноваційної діяльності є спроможність  вчителя  мобілізувати  себе на високі досягнення у вибраному ним напрямку роботи. Результатом цієї діяльності є якісні зміни у роботі навчального закладу та освіти в цілому.