14 грудня 2016 року на базі РКЗО "Межівська СЗШ І-ІІІ ступенів №2" ми провели семінар-тренінг для молодих спеціалістів на тему:
Як зробити навчання продуктивним
(Я
крокую до майстерності)
Учитель творить людину, як
скульптор творить свою статую з безформного шматка мармуру: десь у глибині цієї
мертвої брили лежать прекрасні риси, які належить добути, очистити від усього
зайвого.
В. Сухомлинський
Мета заняття:
• сформувати в молодого вчителя впевненість у правильному
виборі професії;
• здійснити корекцію хибних очікувань і типових ілюзій щодо
роботи;
• підвищити мотивацію професійної діяльності, відшукати
оптимальні моделі поведінки в педагогічному середовищі;
• визначити оптимальну стратегію професійної діяльності;
• активізувати творчий потенціал кожного молодого педагога;
• виробити й розвинути навички використання інтерактивних
методик у вчителів-початківців та їхні комунікативні вміння.
Завдання: допомогти молодому педагогу знайти вихід із будь –
якої ситуації, яка може скластися, створити і підкріпити імідж успішного
спеціаліста; розвивати вміння короткої самопрезентації; сприяти формуванню
позитивної самооцінки й усвідомленню унікальності особистості кожної людини.
Девіз: Розуміти один одного, поважати, прощати, любити.
Хід заняття
За допомогою цього тренінгу для молодих, у
майбутньому майстрів педагогічної праці, були створені умови, в яких вони
максимально зможуть наблизитися до педагогічної майстерності. В цьому тренінгу
використані, в основному рольові вправи та ігри, за допомогою яких молоді
педагоги зможуть програти ті проблеми і ситуації, які виникнуть перед ними під
час роботи.
Метою тренінгу є сприяння психологічної адаптації
молодих педагогів до умов роботи в школі, зокрема: корекція хибних очікувань і
типових ілюзій щодо роботи, підвищення самооцінки та впевненості у собі та у
своїх знаннях, адже часто молоді педагоги сумніваються у своїх можливостях, та
добір оптимальної стратегії професійної діяльності.
Звичайно, даний тренінг не може гарантувати
стовідсоткову адаптацію, а лише може сприяти прискоренню цього процесу,
програти ті можливі ситуації, які можуть статися у роботі, щоб на майбутнє при
виникненні такої ситуації вже не викликало паніки, а можна було спокійно
розібратися у ній.
Вступне слово директора школи Іванисенко Валентини Григорівни
І. Вступна частина.
Сповідь учителя
Я щоранку заходжу у клас,
На дитячих обличчях – усміх.
Чого варта я, діти, без вас?
Ви – натхнення моє, мій успіх!
За плечима – минулі роки,
Але й досвід прийшов із літами.
Що я варта без вас, малюки?
Я безмежно люблю вас, я з вами!
Щоб любові вогонь не згас,
Щоб віддать дітям серце і душу,
Я щоранку заходжу у клас:
Я – учитель, я вчити мушу!
Незалежно від того, де перебуває вчитель, атмосфера
навколо нього – це відбиток його індивідуальності. Молодий учитель – учорашній
студент, який переступив поріг школи. І тепер ким вона для Вас стане – лагідною
мамою, чи сердитою мачухою, залежить тільки від Вас. Всі ми вчителі і прийшли
до школи за покликанням серця, щоб віддати свою любов дітям.
1. Вправа «Знайомство».
Перш ніж розпочати нашу роботу, нам потрібно
познайомитись. Всім пропоную вибрати малюнок із зображенням пори року, яка Вам
найбільше подобається, і зайняти місце за столами із зображенням тої пори року,
яку Ви обрали.
Зараз я Вам
пропоную вправу «Самопрезентація». Вам необхідно назвати своє ім’я й назвати
асоціації, які Вам найбільше імпонують у цій порі року, і які пов’язані з вашим
характером.
От ми з вами і познайомилися та більше дізналися
один про одного.
2. Анкета для молодого вчителя.
На початку будь якої роботи завжди проводиться
анкетування з метою виявлення готовності даної людини до тієї чи іншої
професійної діяльності. Сьогодні ми з Вами теж опрацюємо анкету і узагальнені
висновки Ви отримаєте в кінці нашої роботи.
Анкета проводиться анонімно.
3. Мозковий штурм «Правила роботи в групі».
Все в природі та житті людини здійснюється за різноманітними правтлами.
Для чого в нашому житті необхідні різноманітні правила? Для чого нам потрібні правила на сьогоднішньому занятті?
Правила вкрай необхідні для створення такої обстановки, щоб кожен учасник:
- міг відверто висловлюватись і виражати свої почуття й погляди;
- не боявся стати об’єктом глузувань та критики;
- був упевнений у тому, що все особисте, що обговорюється на занятті, не
вийде за межі групи;
- одержував інформацію сам і не заважав отримувати її іншим учасникам.
Щоб запропонували ви? Запишіть на стікерах, озвучте і наклейте на ватмані.
(Бути позитивними; говорити по черзі; бути активними; слухати й чути кожного;
толерантно ставитись один до одного; бути пунктуальними; діяти за принципом
«тут і зараз»).
Я пропоную ще одне правило:
- Сьогодні на кожну вправу змінюється спікер.
Чи згодні ви та чи приймаєте ці правила?
4. Вправа «Очікування».
Напишіть, чого саме ви очікуєте
від тренінгу.
Кожен
презентує свої записи та прикріплює на плакаті.
5.
Мозковий штурм «Урок». Робота в групах.
Основною організаційною формою навчання в сучасній школі
є урок. Якість та ефективність уроку залежить не стільки від того, що знає
вчитель, але й від того, як він реалізує свої знання. Постійне вдосконалення
своєї роботи, своїх уроків дає можливість молодому вчителю стати гарним
спеціалістом. На аркуші вертикально записано слово «урок». Вам необхідно,
вільно висловлюючись, запропонувати слова, які у Вас асоціюються з уроком, що
починаються з літери «у», «р», «о», «к»,і записати навпроти кожної літери.
Зразок
У – уважність, упевненість
Р – робота, результативність,
радість
О – об’єктивність, оцінка
К – креативність, клас
6. Вправа
«Педагогічна майстерність». Практична робота у групах.
Найголовнішим завданням
кожного вчителя, чи це молодий спеціаліст, чи вже досвідчений майстер своєї
справи, є правильно скласти конспект уроку, який в кінцевому результаті був продуктивний,
насичений, методично грамотний. І найголовніше – учні отримали достатній багаж
знань, умінь і навичок.
Правильно організувати урок –
це клопітка, творча і цікава діяльність. Один і той самий урок можна
організувати зовсім за різними методиками.
Кожен з Вас вже має
відповідний багаж теоретичних знань і ще зовсім малий досвід практичних умінь.
Тому завдання нашого семінару-тренінгу допомогти Вам у підготовці до уроків.
Ви знаєте, що є класичні типи уроків. Це (демонстрація на плакаті):
- вступний;
- урок вивчення нового матеріалу;
- урок формування умінь і навичок;
- урок самостійної роботи;
- з використанням ТЗН і ЕОМ;
- комбінований урок;
- урок практичної роботи;
- тренувальний;
- урок повторення;
- урок закріплення знань, умінь, навичок;
- урок узагальнення та систематизації знань;
- урок контролю та корекції знань, умінь і навичок;
- урок перевірки знань.
Уміння вибрати і скласти
структуру уроку необхідні кожному із нас. Сьогодні Ви пригадаєте структуру
окремих типів уроків.
Кожна група отримала на листках елементи структури
уроку і завдання скласти певний тип уроку. Вам необхідно з поданих етапів
вибрати тільки ті, які підходять до вказаної вам структури.
Завдання групам:
- урок вивчення нового матеріалу;
- урок формування умінь і навичок;
- урок контролю та корекції знань, умінь і навичок;
- комбінований урок,
який, як правило, має дві або кілька дидактичних цілей.
Під кінець самостійної практичної роботи вибирається спікер, який
отримає правильну структуру і буде коментувати правильність виконання завдання.
7. Творча вправа «Спільне панно».
Ми з вами пригадали уроки
традиційні, але є безліч нетрадиційних типів уроків. Структуру цих уроків ми не
будемо пригадувати, а тільки тип.
У кожного на парті є вирізані
елементи нашого панно (квіти. листочки, метелики та хмаринки). Вам необхідно спочатку назвати тип (щоб не повторювались), записати на елементах і приклеїти на
панно.
За допомогою цієї вправи вам необхідно
продемонструвати не тільки знання типів нетрадиційних уроків, а й творче
бачення та естетичні смаки у оформленні спільної творчої роботи.
Нетрадиційні типи уроків:
1 -
рольові ігри;
2 -
виконання казкового сюжету;
3 -
урок фантазування;
4 -
ділова гра;
5 -
круглий стіл або конференція;
6 -
прес-конференція;
7 -
урок відкритих думок;
8 -
урок-змагання;
9 -
урок-КВК;
10 -
вікторина;
11 -
слідство ведуть знавці;
12 -
аукціон знань;
13 -
урок-диспут;
14 -
урок-турнір;
15 -
урок-еврика;
16 -
чарівний конверт;
17 -
міжпредметний інтегрований урок;
18 -
урок-конкурс;
19 -
урок творчості;
20 -
математичний хокей;
21 -
урок-спектакль;
22 -
огляд знань;
23 -
урок-гра;
24 -
урок-залік;
25 -
урок-подорож;
26 -
урок-змагання;
27 -
урок взаємонавчання;
28 -
урок-сходження;
29 -
урок-діалог;
30 -
мозкова атака;
31 -
урок-брифінг;
32 -
актуальне інтерв'ю;
33 -
імітаційно-рольове моделювання;
34 -
моделювання мислення учнів;
35 -
рольова ділова гра;
36 -
урок-лекція:
1)
проблемна;
2) лекція;
3)
лекція вдвох;
4)
лекція-прес-конференція;
5)
лекція-консультація;
6)
лекція-провокація;
7)
лекція-діалог.
8. Гра «Робота над помилками»
з проблеми «Оцінка - каральний меч чи засіб
заохочення та мотивації?».
Вам пропонуються кожному
окреме завдання «стенограми» з аргументацією оцінок учнів
учителями. Протягом
практичної роботи Вам необхідно віднайти помилки, проаналізувати
їх та запропонувати власну аргументацію оцінок.
Матеріал-цитатник для
рецензування
1. «Ти вивчив матеріал непогано, але протягом уроку поводився нечемно, тому
отримуєш 9 балів замість 10 зароблених».
2. «Усі учні, які
готували на сьогодні повідомлення, отримують
найвищі бали».
3. «Усна відповідь Михайла була правильною, повною, послідовно і стисло викладеною,
а до того ж вдало проілюстрованою прикладами.
Вітаю з 11 балами».
4. «Іванов – 9
балів. Гарна, як завжди, робота, але ти
припустився однієї орфографічної помилки і кількох самовиправлень. Розумію, це випадково, але все ж таки помилка. Сподіваюся, що це
востаннє, хоча не помиляється лише
той, хто нічого не робить».
5. «Олександре,
цього разу в тебе лише 6 помилок. Це вдвічі
менше, ніж минулого разу, з чим я тебе і вітаю. Додай ще тих зусиль – і
подолаєш бар’єр низького рівня. Я в тебе вірю. А поки що – 3 бали».
6. «Сідай, 3 бали,
як завжди».
7. «Матеріали
повідомлення знайдені самостійно, творчо опрацьовані і креативно представлені.
Байдужих не було, що означає – 12 балів!»
8. «Петренко, за
роботу на уроці – 5 балів, Іванов – 7, Сидоров – 10».
9. «Євгеніє,
з радістю поставила тобі за роботу 8 балів. Якщо і надалі зберігатимеш подібну активність на уроці і небайдужість до всього, що відбувається, дуже швидко прогресуватимеш. Саме цього від тебе й очікую».
10. «Оленко, тобі 10 балів. Молодчина!»
11. «Тобі, друже, 4 бали і не питай, чому. Це
і так усім зрозуміло».
12. «А ти мене, Миколо, уже дістав.
Давай щоденник, передам батькам привіт, щоб знали,
чим займається їхній синок, поки вони йому
гроші заробляють. Один бал».
13. «Усі, хто сьогодні працював біля
дошки, отримують по 9 балів. Якби не були німими, мали
б більше».
14. «За влучність,
дотепність, лаконізм і обізнаність з
предметом дискусії ти, Сергію, заслуговуєш
11 балів».
15. «Постав оцінку собі сам. Оціни сам
себе, а я поставлю все, що захочеш».
16. «Відповідь не повна, хоч і
проілюстрована частково прикладами, досить
логічно викладена. 5 балів з тебе
вистачить».
17. «Усе сказав, приклади навів, видно,
що розумієш, але ж мова твоя – жахлива. Така
засмічена і невиразна, що більше 5 балів за це базікання я не можу поставити».
18. «Краще, ніж минулого разу. Сідай. 10 балів твої».
19. «Сьогодні ти вивчила на 10 балів. Не чекала від тебе, не чекала. Мабуть, батьки щось пообіцяли
за оцінку. Га?»
9. Вправа ГОЛОВОЛОМКА
«Це варто пам’ятати завжди».
Продовжуємо
творчу роботу. Діти дуже люблять завдання на відповідність. Вам необхідно з’єднати
частини речень, що є цікавими рекомендаціями Вам для подальшої роботи.
1. Дітей учить те, що оточує.
2. Якщо дитину критикують, / вона
вчиться осуджувати.
З. Якщо дитину часто висміюють,
/ вона вчиться бути несміливою.
4. Якщо з дитиною часто бувають
поблажливими, / вона вчиться бути терплячою.
5. Якщо дитину часто хвалять, /
вона вчиться оцінювати досягнення інших людей.
6. Якщо дитина живе з почуттям
безпеки, / вона вчиться вірити.
7. Якщо дитині часто
демонструвати ворожість, / вона вчиться битися.
8. Якщо дитину часто ганьблять,
/ вона почувається винною.
9. Якщо дитину часто
підбадьорюють, / вона вчиться впевненості в собі.
10. Якщо з дитиною зазвичай
бувають чесними, / вона вчиться справедливості.
11. Якщо дитину часто
заохочують, / вона вчиться доброго до себе ставлення.
12. Якщо дитина живе в
атмосфері дружби й почувається потрібною, / вона вчиться знаходити в цьому
світі любов.
10. Практична робота з використанням комп’ютерів та
Інтернет.
Створення
міні-проекту в групі та його презентація.
11. Аналіз проведеної анкети.
12. Поради психолога «Пам’ятка молодому вчителю».
1. Приходьте в кабінет
заздалегідь.
2. Переконайтесь, чи все готово
до уроку.
3. Прагніть до організованого
початку урока.
4. Не витрачайте часу на пошуки
сторінки вашого предмету в классному журналі, позначте його закладкою раніше.
5. Привчайте чергових залишати
на столі вчителя записку з прізвищами відсутніх учнів. Починайте урок
енергійно.
6. Не запитуйте, хто не виконав
домашнього завдання.
7. Урок ведіть так, щоб кожен
учень з початку до його кінця був зайнятий ділом.
8. Захоплюйте учнів змістом
матеріалу, контролюйте темп уроку.
9. Допомогайте «слабким»
повірити в свої сили. Особливо слідкуйте за тими, хто не уважний.
10. Попереджуйте відразу наміри
порушити робочий ритм.
11. Звертайтеся частіше з питаннями
до тих, хто може на уроках відволікатись.
12. Мотивуйте оцінки знань.
13. Скажіть учневі, над чим
йому слід попрацювати ще. Це буде привчати до дисциплінованої праці. Учень
звикатиме до того, що вказівки вчителя слід виконувати.
14. Закінчуйте урок загальною
оцінкою роботи класу та окремих учнів. Нехай усі відчують почуття задоволення
від результатів праці.
15. Постарайтесь помітити
позитивне в роботі недисциплінованих дітей, але не робіть це занадто часто.
16. Закінчуйте урок разом із
дзвінком.
17. Нагадайте черговому про
його обов’язки.
18. Утримуйтесь від зайвих
зауважень
19. Пам’ятайте: налагодження
дисципліни може бути єдиною сферою педагогічної практики, де допомога йде на
користь.
20. Звертайтеся за допомогою до
самих учнів. З порушником, якого клас не підтримує, легше справитись.
21. Не допускайте конфліктів з
цілим класом чи значною частиною класу, а якщо конфлікт виник, не затягуйте
його, шукайте розумні шляхи його вирішення.
Пам’ятайте слова М.Добролюбова про те, що справедливий
учитель – це такий учитель, вчинки якого справедливі в очах учнів
13. Вправа «Повернення до очікувань»
На початку
тренінгу ви всі наклеїли стікери, на яких записали свої очікування. Якщо ваші
очікування справдилися, то доповніть наше пано смайликом із посмішкою, якщо
очікування справдились, а якщо ні, то зобразіть смайлика сумного і поясніть
свою думку.
Виступ-аналіз та побажання методиста Межівського відділу освіти Куценко Любові Вікторівни.
14. Вправа "Релаксація за чашкою чаю…"
Передивляються цікапі вправи для релаксації. По
закінченню учителі встають у коло, беруться за руки і коротко по черзі
висловлюють побажання, які починають із вислову: «Я вірю...» або «Я бажаю...».
Нехай життя дарує щастя й долю,
Душевну щедрість, доброту й любов.
Терпіння, працьовитість, силу й волю,
Поступливість і злагоду в усьому.
Дякую за гарну та плідну роботу!
Немає коментарів:
Дописати коментар