середа, 29 листопада 2017 р.

РАЙОННА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ

Психолого-педагогічний аспект з елементами тренінгу
«Успішний педагог»
 26 жовтня 2017 року
Мета: Розкриття внутрішнього творчого потенціалу вчителя.
Завдання:
- консолідація групи, формування в ній емоційно позитивної атмосфери;
- визначення професійної спрямованості особистості вчителя;
- відпрацювання засобів і способів ефективного індивідуального стилю професійної діяльності;
- активізація і зміцнення довіри вчителя до самого себе, до власних бажань і потреб, розвиток його індивідуальності, розширення самосвідомості, пошук ефективного індивідуального стилю педагогічної діяльності;
- визначення стилю поведінки, вивчення особистісної схильності до конфліктного поводження;
- конструктивне рішення конфліктних ситуацій;
- підвищення рівня самооцінки вчителя;
- формування у вчителів емоційно – позитивного ставлення до дітей;
- активізація у вчителів дитячих спогадів, розвиток емоційного сприйняття;
- розвиток у вчителів здатності до педагогічної рефлексії, аналізу і оцінки наслідків власних виховних впливів;
- організація обміну досвідом між вчителями на предмет спілкування з важкими учнями;
- розвиток засобів ефективного спілкування вчителя з колегами по роботі (іншими вчителями у школі);
- розвиток у вчителя техніки живого і образного спілкування з учнями, пластичності, емоційності та артистизму;
- допомогти людині увійти в дисоційований стан, щоб побачити і усвідомити свої проблеми як би з боку, підвищить впевненість у собі;
- вивчення стилю і структури міжособистісних відносин та їх особливостей, а також дослідження уявлень про себе, своє ідеальне "Я", ставлення до самого себе.
Секція 5
Координатор: Плахотнік Ольга Миколаївна,
заступник директора з навчально-виховної роботи
РКЗО «Межівська СЗШ І-ІІІ ступенів № 2»
Практичний психолог: Рєзнік Аліна Віталіївна
Тьютор: Іванисенко Лариса Іванівна,
 методист відділу освіти
Учасники практичного заняття
№ з/п
П.І.П
Заклад
Посада
1
Михайлюк Світлана
 Іванівна
Веселівська СЗШ І-ІІІ ступенів
Вчитель
2
Фалій Ксенія
Олександрівна
Демуринська СЗШ І-ІІ ступенів
Вчитель початкових класів
3
Брижак Тетяна
Василівна
Зорянська СЗШ І-ІІІ ступенів
Заступник директора з ВР
4
Олійник Лідія
Миколаївна
Іванівська СЗШ І-ІІІ ступенів
Вчитель початкових класів
5
Бондик Світлана
 Анатоліївна
Межівська СЗШ І-ІІІ ступенів №1
Практичний психолог
6
Яценко Людмила
 Василівна
Новогригорівська СЗШ І-ІІІ ступенів
Вчитель географії
7
Недовіденко Тетяна
Петрівна
Новопідгороднянська СЗШ І-ІІІ ступенів
Керівник ШПЦК
8
Первій Валентина Володимирівна
Райпільська СЗШ  І-ІІІ ступенів
Керівник ШПК вчителів гуманітарного циклу
9
Свистун
Наталя Анатоліївна
Слав’янська СЗШ І-ІІІ ступенів
Вчитель української мови та літератури
10
Маслак Вікторія
Сергіївна
Межівська СЗШ І-ІІ ступенів  – АЛІ
Вчитель біології
11
Давиденко Євгенія
 Сергіївна
Райпільський ДНЗ
Вихователь
12
Порох Інна
 Василівна
Славянський ДНЗ №2
Вихователь
13
Бєлєвцева Людмила
 Іванівна
Миронівський НВК
Вихователь
14
Птиця Світлана
 Олександрівна
Межівський ДНЗ №2
Вихователь

Ми маємо справу з найскладнішим, неоціненним, найдорожчим, що є в житті, - з людиною.
Від нас, від нашого вміння, майстерності, мистецтва, мудрості залежить її життя, здоров’я, розум, характер, воля, громадянське й інтелектуальне обличчя,
її місце і роль у житті, її щастя.
В.О.Сухомлинський

1 . Вступ
Усім відомо, що учительська професія нелегка, і з кожним роком все ускладнюється та збільшується об’єм роботи. Тому  сьогоднішня тема «Успішний педагог» є однією із актуальних проблем в сучасній освіті. Адже тільки майстер може по-справжньому пізнати дитину, що є однією із найважливіших вимог В.О.Сухомлинського до педагогів,  пізнати цей «ніжний паросток, який стане могутнім деревом», цей «цілий світ, неповторний і своєрідний». «Щоб мати доступ до цього казкового палацу, ім’я якого – Дитинство, ви повинні перевтілитися, стати деякою мірою дитиною – лиш за цієї умови вам доступна буде мудра влада над людиною-дитиною», – навчав великий педагог.
Ми раді вас вітати на психолого-педагогічному занятті з елементами тренінгу «Успішний педагог». Сьогодні ми з вами  попрацюємо над розкриттям внутрішнього творчого потенціалу вчителя. Сподіваємося, що ви зможете просто розслабитись, відпочити і зарядитись позитивними емоціями (ознайомлення із завданнями).

2 . Вправа "Подарунок "
Учасники тренінгу розсідаються в коло, і психолог пропонує кожному учаснику по колу без слів за допомогою жестів, міміки, пози подарувати наступному учаснику подарунок. Той учасник, якому подарували подарунок, дякує і дарує свій подарунок наступному учасникові.

3 . Вправа "Мій стиль у професії" 
Група вчителів сідає в коло і психолог пропонує кожному висловити вітання групі, уявляючи, що перед ними не вчителі, а школярі. Привітання може виражатися словами: "Здрастуйте, діти!" Рекомендується при цьому підкріпити свою фразу жестом, позою, виразом обличчя. Після того, як усі учасники групи висловили свої вітання, проводиться загальне обговорення, на якому вчителі висловлюють враження як би з позиції дітей. Яке з вітань було найбільш відкритим і доброзичливим, чия фраза виступила ефективним стимулом до активної дії.
Необхідно відзначити, що проблема ефективного стилю педагогічної діяльності є актуальною не тільки для молодих вчителів, початківців, які тільки розпочали свою роботу в школі, а й для вчителів, що мають солідний стаж трудової діяльності та оперують сформованими навичками і автоматизмами в роботі, потребують оновлення і розширення свого арсеналу професійних засобів. Тут необхідно йти не по дорозі придушення власної індивідуальності, а шукати можливість найбільш повного і гармонійного розкриття у професії своїх можливостей і свого "Я".


4 . Вправа "Зустріч" (музичне оформлення для релаксації).
Мета вправи: активізація у присутніх дитячих спогадів, розвиток емоційного сприйняття, формування "комплексу дитячості".
Організація групового заняття здійснюється по типу медитативного сеансу. Вчителі зручно розсідаються на своїх місцях. Вони сідають півколом, а психолог встає перед ними.
Після заспокійливих слів: "Розслабтеся, сядьте вільніше, спокійно подихайте кілька хвилин і закрийте очі", психолог просить групу візуалізувати образи і картинки, які він буде словесно описувати. 
Далі він каже: "Уявіть, що зараз ви знаходитесь у себе вдома, в своєму будинку або квартирі. Ви сидите там, де зазвичай відпочиваєте, де вам особливо затишно і добре. Ви внутрішньо готуєтеся до зустрічі, важливої для вас. Ви зосереджені і уважні до самих себе.
А тепер ви подумки встаєте і йдете в напрямку до виходу. Відкриваєте двері і повільно спускаєтеся сходами. Виходите з затемненого під'їзду на вулицю в світлий простір літнього сонячного дня. На вулиці назустріч вам йде дитина. Вона наближається все ближче і ближче. Придивіться, ця дитина – ви самі, якою ви були, коли вчилися в початковій школі. Подивіться, як ця дівчинка (чи хлопчик) одягнена, який в неї вираз обличчя, настрій. Постарайтеся якомога більш докладно розглянути її. Задайте їй важливе для вас питання і постарайтеся почути від неї відповідь.
Після цього поверніться і повільно, не поспішаючи, повертайтеся в свою домівку, а потім сюди на заняття".

Загальне обговорення проводиться на основі наступних опорних питань: "Опишіть образ себе, яким ви були в дитинстві і який виник зараз у вашій внутрішній уяві"; "Яке питання ви задали і яку відповідь отримали?"; "Опишіть ваші переживання і враження".

5 . Вправа "Крокодил" (музичне оформлення).
Мета: формування груп.
Ведучий: «Зараз ви будете вільно ходити, просто ходити під музику і дивитися один на одного. Можете танцювати, розважатися і взагалі робити що хочете, однак у будь-який момент я можу зупинити музику і сказати: "У групи по п'ять!" - Або по три, або по сім. Так ось – вам треба опинитися саме в такій групі. Будь ласка, постарайтеся не залишитися поза заданої групи. І якщо в групі має бути шість чоловік, а у вас п'ять чи сім – ви із завданням не впоралися. Увага, ходимо!» 
Всі ходять, потім ведучий зупиняє музику, миттєві переміщення, присутні так чи інакше формують групи, і так кілька разів. Закінчується все тим, що ведучий називає цифри, що дорівнюють чисельності групи, поділеної на три, і через пару миттєвостей, тобто виключно бадьоро, група ділиться рівно на три частини. 

6. Вправа "Рішення конфліктних ситуацій".
Кожній групі пропонується конфліктна ситуація. Групі необхідно знайти конструктивне рішення конфліктної ситуації.
Група 1) У класі у дівчинки вкрали гаманець. Всі підозрюють одного і того ж учня. Дівчинка плаче, а однокласники – одні співчувають, інші вважають, що вона тюхтій і сама винна, треті пропонують обшукати підозрюваного учня. Як поводитися вчителю ?
Група 2) У класі – учень, який часто й подовгу хворіє, а тому не встигає. Вирішується питання про те, щоб залишити його на повторний рік навчання. Батьки просять не робити цього – хлопчик не винен у своїй хворобливості. Роль вчителя, класного керівника, завуча, директора в цій ситуації?
Група 3) Батьки першокласниці звернулися до директора з проханням перевести дитину в інший клас: щоранку сльози, дівчинка не хоче йти в школу – вона їй не подобається. Чому батьки звернулися саме до директора, а не спробували вирішити проблему з вчителем?

7. Гра «Робота над помилками» з проблеми «Оцінка – каральний меч чи засіб заохочення та мотивації?».
Ведучий: «Вам пропонуються кожному окреме завдання «стенограми» з аргументацією оцінок учнів учителями. Протягом практичної роботи Вам необхідно віднайти помилки, проаналізувати їх та запропонувати власну аргументацію оцінок».
 Матеріал-цитатник для рецензування
1 група
1. «Ти вивчив матеріал непогано, але протягом уроку поводився нечемно, тому отримуєш 9 балів замість 10 зароблених».
2. «Усі учні, які готували на сьогодні повідомлення, отримують найвищі бали».
3. «Усна відповідь Михайла була правильною, повною, послідовно і стисло викладеною, а до того ж вдало проілюстрованою прикладами. Вітаю з 11 балами».
4. «Іванов – 9 балів. Гарна, як завжди, робота, але ти припустився однієї орфографічної помилки і кількох самовиправлень. Розумію, це випадково, але все ж таки помилка. Сподіваюся, що це востаннє, хоча не помиляється лише той, хто нічого не робить».
5. «Олександре, цього разу в тебе лише 6 помилок. Це вдвічі менше, ніж минулого разу, з чим я тебе і вітаю. Додай ще тих зусиль – і подолаєш бар’єр низького рівня. Я в тебе вірю. А поки що – 3 бали».
6. «Сідай, 3 бали, як завжди».
2 група
1. «Матеріали повідомлення знайдені самостійно, творчо опрацьовані і креативно представлені. Байдужих не було, що означає – 12 балів!»
2. «Петренко, за роботу на уроці – 5 балів, Іванов – 7, Сидоров – 10».
3. «Євгеніє, з радістю поставила тобі за роботу 8 балів. Якщо і надалі зберігатимеш подібну активність на уроці і небайдужість до всього, що відбувається, дуже швидко прогресуватимеш. Саме цього від тебе й очікую».
4. «Оленко, тобі 10 балів. Молодчина!»
5. «Тобі, друже, 4 бали і не питай, чому. Це і так усім зрозуміло».
6. «А ти мене, Миколо, уже дістав. Давай щоденник, передам батькам привіт, щоб знали, чим займається їхній синок, поки вони йому гроші заробляють. Один бал».
3 група
1. «Усі, хто сьогодні працював біля дошки, отримують по 9 балів. Якби не були німими, мали б більше».
2. «За влучність, дотепність, лаконізм і обізнаність з предметом дискусії ти, Сергію, заслуговуєш 11 балів».
3. «Постав оцінку собі сам. Оціни сам себе, а я поставлю все, що захочеш».
4. «Відповідь не повна, хоч і проілюстрована частково прикладами, досить логічно викладена. 5 балів з тебе вистачить».
5. «Усе сказав, приклади навів, видно, що розумієш, але ж мова твоя – жахлива. Така засмічена і невиразна, що більше 5 балів за це базікання я не можу поставити».
6. «Краще, ніж минулого разу. Сідай. 10 балів твої».
7. «Сьогодні ти вивчила на 10 балів. Не чекала від тебе, не чекала. Мабуть, батьки щось пообіцяли за оцінку. Га?»
Проводиться обговорення. Необхідно звернути увагу на виконання педагогами Критеріїв оцінювання знань, умінь і навичок учнів та адаптацію учнів початкової і середньої ланки до навчання.

8 . Вправа ГОЛОВОЛОМКА «Це варто пам’ятати завжди».
Продовжуємо творчу роботу. Діти дуже люблять завдання на відповідність. Вам необхідно з’єднати частини речень, що є цікавими рекомендаціями Вам для подальшої роботи.
 Необхідно з’єднати частини речень, які стануть цікавими рекомендаціями Вам для подальшої роботи.
ПАМ’ЯТКА
для педагогів «Це варто пам’ятати завжди»
1. Дітей учить те, / що оточує.
2. Якщо дитину критикують, / вона вчиться осуджувати.
З. Якщо дитину часто висміюють, / вона вчиться бути несміливою.
4. Якщо з дитиною часто бувають поблажливими, / вона вчиться бути терплячою.
5. Якщо дитину часто хвалять, / вона вчиться оцінювати досягнення інших людей.
6. Якщо дитина живе з почуттям безпеки, / вона вчиться вірити.
7. Якщо дитині часто демонструвати ворожість, / вона вчиться битися.
8. Якщо дитину часто ганьблять, / вона почувається винною.
9. Якщо дитину часто підбадьорюють, / вона вчиться впевненості в собі.
10. Якщо з дитиною зазвичай бувають чесними, / вона вчиться справедливості.
11. Якщо дитину часто заохочують, / вона вчиться доброго до себе ставлення.
12. Якщо дитина живе в атмосфері дружби й почувається потрібною, / вона вчиться знаходити в цьому світі любов.
           9. Вправа "Подарунок "
Учасники тренінгу стають у коло, і психолог пропонує кожному учаснику подарувати наступному учаснику подарунок, передаючи м'ячик, але подарунок повинен бути емоційно забарвлений, наприклад: "Ольга Миколаївна, я дарую вам доброту, тому, що ми з вами добрі люди», а Ольга Миколаївна каже: «Я згодна або не згодна…» і дарує наступному учаснику подарунок у вигляді емоції, побажання ..."
Нехай життя дарує щастя й долю,
Душевну щедрість, доброту й любов.
Терпіння, працьовитість, силу й волю,
Поступливість і злагоду в усьому.
Дякую за увагу! 

10. Обмін думками, зауваження, побажання.
Побажання:
  1. Не втрачайте здатності зацікавити учнів і передбачати результати своєї взаємодії з ними.
  2. Не втрачайте людяності.
  3. Не втрачайте креативності, здатності до творчості.
  4. Постійно вдосконалюйте свою педагогічну майстерність.
  5. Завжди прагніть оригінальності і досконалості в роботі.
  6. Вмійте бачити й відчувати кожного учня, давати можливість дитині показати свої результати.
  7. Орієнтуйте свою роботу на майстерності, знаннях, інтуїції.
  8. Прагніть вдосконалення щомиті.
  9. Перетворюйте процес навчання на радість.
  10. Отримуйте професійне задоволення від праці.
  11. Упевненим кроком йдіть до своєї мети.
  12. Помічайте в собі найкраще!
  13. Приносьте людям радість і це зробить вас щасливим!
  14.  Не приховуйте своїх здібностей і можливостей. Даруйте їх!
«Людина лише тоді чогось досягає, коли вона сама вірить в свої сили». (Л. Фейербах)
11. Пропозиції у проект рішення конференції:
1. З метою розкриття внутрішнього творчого потенціалу вчителя за допомогою педагогічних та психологічних методик активізувати і зміцнювати довіру вчителя до самого себе, до власних бажань і потреб, розвивати індивідуальність, розширювати самосвідомість.
2. Щоб стати успішним педагогом вчителю необхідно відпрацювати засоби і способи ефективного індивідуального стилю професійної діяльності, визначити стиль поведінки, вивчити індивідуальні схильності до конфліктного поводження, навчитися приймати конструктивне рішення у конфліктних ситуаціях, підвищувати рівень самооцінки, формувати емоційно – позитивне ставлення до дітей, розвивати здатність до педагогічної рефлексії, аналізу і оцінки наслідків власних виховних впливів.
3. Віра вчителя в своїх учнів виражається в його очікуванні. Невисокі очікування свідчать про сумнів, високі – про упевненість в силах учнів. Коли Ви щиро демонструєте віру в здатності своїх учнів, то це дає їм більше сили, чим будь-які оцінки. Варто використовувати наступні вирази: «Ви з тих, хто може це здолати», «З твоїми здібностями це можна зробити краще». Але ніколи не говоріть: «Для тебе – і це не поганий результат».


Рекомендації шкільного психолога батькам з виховання обдарованої дитини

1. Дитина – це не експериментальний майданчик для психолого - методичних новацій та апробації, це не іграшка і не втіха, не «помічник» на старість.
2. Даруйте дитині батьківську любов, повагу, створіть умови для розвитку, дайте можливість їй жити власним життям. Не задовольняйте власні емоції за рахунок дітей.
3. Допомагайте, але не заважайте їм самим робити свій вибір.
4. Виховуйте дитину як рівну собі, тоді вона буде відстоювати власну думку, поважати інших, буде вільною, талановитою особистістю.
5. Спілкуйтесь частіше з дітьми, намагайтеся бути в курсі їх справ, підтримуйте їх у будь-якій ситуації, пояснюйте існування різних точок зору.
6. Підтримуйте родинні стосунки, влаштовуйте сімейні свята, ігри.
7. Виховуйте дитину в гармонії з природою.
8. Дайте можливість дитині спробувати себе в різних напрямках творчої діяльності, не дозволяйте кидати розпочату справу, доки не отримаєте перших результатів, щоб зробити певні висновки.
9. Спонукайте до праці, примушуйте виконувати певну роботу, навіть інколи за рахунок свого часу.
10. Радійте успіхам ваших дітей.
11. Виражайте свою любов до дітей так, щоб вони її відчули.
12. Пам’ятайте, що любов – це і турбота про інших.
13. Пам’ятайте, що проблеми дитини – це проблеми батьків і починати щось змінювати треба спочатку з себе.

Рекомендації батькам, які бажають розвивати здібності своїх дітей.
1. Не стримуйте розкриття потенціальних можливостей психіки.
2. Уникайте однобокості у навчанні та вихованні.
3. Не позбавляйте дитину ігор, забав, казок, створюйте умови для виходу дитячої енергії, рухомості, емоційності.
4. Допомагайте дитині в задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, кохання, поваги до себе та оточуючих), оскільки людина, енергія якої прихована, найменш спроможна досягти висот самовираження.
5. Залишайте дитину на самоті й дозволяйте займатися своїми справами. Пам’ятайте: якщо ви хочете своїй дитині добра, навчіть її обходитись без вад.
6. Підтримуйте здібності дитини до творчості й проявляйте співчуття до невдач. Уникайте незадовільної оцінки творчих спроб дитини.

7. Будьте терплячими до ідей, поважайте допитливість, питання дитини. Відповідайте на всі запитання, навіть якщо вони, на ваш погляд, виходять за межі дозволеного.

Як відноситись до обдарованої дитини

Поради шкільного психолога вчителю:
1. Учитель не повинен вихваляти кращого учня. Не потрібно вирізняти обдаровану дитину за індивідуальні успіхи, краще заохотити спільні заняття з іншими дітьми .
2. Учителеві не варто приділяти багато уваги навчанню з елементами змагання. Обдарована дитина частіше від інших ставатиме переможцем, що може викликати неприязнь до неї інших учнів .
3. Учитель не повинен робити з обдарованої дитини "вундеркінда". Недоречне акцентування на її винятковості породжує роздратованість, ревнощі друзів, однокласників. Інша крайність - зловмисне прилюдне приниження унікальних здібностей - звичайно, неприпустима.
4. Учителеві необхідно пам'ятати, що в більшості випадків обдаровані діти погано сприймають суворо регламентовані заняття, що повторюються.

Якості, якими має володіти вчитель для роботи з обдарованими дітьми.
1. Бути доброзичливим і чуйним.
2. Розбиратися в особливостях психології обдарованих дітей, відчувати їхні потреби та інтереси.
3. Мати високий рівень інтелектуального розвитку.
4. Мати широке коло інтересів.
5. Бути готовим до виконання різноманітних обов’язків, пов’язаних з навчанням обдарованих дітей.
6. Мати педагогічну і спеціальну освіту.
7. Мати живий та активний характер.
8. Володіти почуттям гумору.
9. Виявляти гнучкість, бути готовим до перегляду свої поглядів і до постійного самовдосконалення.
10. Мати творчий, можливо, нетрадиційний особистий світогляд.
11. Бути цілеспрямованим і наполегливим.
12. Володіти емоційною стабільністю.
13. Уміти переконувати.
14. Мати схильність до самоаналізу.
        Відновлення емоційної рівноваги
 Професія педагога, вчителя, вихователя пред'являє величезні вимоги до розвитку емоційної стійкості особистості. Наявність емоційної напруженості проявляється не тільки у молодих фахівців, але і в педагогів зі стажем. Напружені ситуації педагогічної діяльності призводять до неадекватних оцінок того що відбувається, до імпульсивних дій по відношенню до вихованців, сприяють формуванню таких особистісних рис, як безініціативність, пасивність, почуття власної професійної непридатності.
Пережиті емоційні стани часто супроводжуються яскраво вираженими вегетативними реакціями: тремор рук, помітні зміни в міміці і тонусі особи, прискорене серцебиття. Це негативно позначається на самопочутті педагога, викликає сильну перевтому, зниження працездатності. В окремих випадках емоційне напруження досягає критичного моменту, коли вчитель, вихователь втрачає самовладання і проявляє себе в пасивно-захисної (сльози) або агресивною (окрики, нервове ходіння по класу, різкий стукіт по столу і т.д.) формі.
       Подібного роду емоційні реакції присутні і діяльності досвідчених педагогів, в якій нерідко виявляються способи розрядки емоцій на робочому місці. Для зняття зайвого емоційного напруження і відновлення емоційної рівноваги у професійній діяльності велику роль відіграє систематична робота з підвищення рівня емоційної культури педагога. Наведені нижче рекомендації допоможуть зберегти емоційну стійкість, емоційну виразність, дозволять Вам краще зрозуміти себе, позитивно сприймати події життя, буде сприяти розвитку вміння безумовно приймати людей, події такими які вони є.
 1. Стати цікавою людиною! Для цього треба отримати нові знання. Будь-яке нове знання збагатить і урізноманітнить ваше спілкування з іншими людьми. 2. Цінуйте те, що добре. Навіть у найважчих ситуаціях є позитивні моменти. Їх треба знайти. Незважаючи ні на що, у вас обов'язково є справи, які виходять добре. Згадайте про них. У вас добре виходить плов? Ви танцюєте? Співаєте? У вас розумний кіт? Ваш пес показує чудеса дресирування? А дитина першим своїм словом назвала вас? Хіба це не добре? Хіба це не залишиться таким?
 3. «Якщо б я не був (він не був, ми не були б ...) ...» Уявний діалог про те, що було б, якщо ... допоможе вам краще усвідомити ваші можливі втрати і придбання. Він дозволить подивитися вам на своє життя інакше, відкриє ваші нові почуття.
 4. Колаж з достоїнств (я бачу, що вони є). Витратьте небагато часу і спорудіть його для себе. Виріжте з паперу, журналів і красиво наклейте на великому аркуші список ваших достоїнств. Він прикрасить не тільки вашу кімнату, а й ваше життя. 
 5. «Гострий діалог». Поссорьтесь з ним без нього. Докори йому все, що хотіли б сказати, але не забувайте і його репліки. Це діалог - вас двоє - хоча співрозмовник і уявний.
 6. Записки про гарний настрій. Пишіть їх собі і близьким. Пишіть тільки про хороше в свій настрій і їх настрої. Ви побачите, що його не так уже й мало.
7. Розвивайте навички соціальної поведінки. Читайте книги про правила поведінки, про етикет. Ваша поведінка буде подобатися вам, та й навколишні оцінять зміни у вас. Це додасть вам впевненість і шарм.
 8. Ви і ваша соціальна роль (розмова з незнайомцем). Вам набридло бути вчителькою (мамою, куховаркою, дружиною та ін.) Поговоріть з вашою соціальною роллю. Вислухайте її і себе теж. Це допоможе вам уточнити, що ж ви - роль або жива людина.
 9. Умійте розслаблятися! Нагадаємо деякі способи: - рукоділля - музика - декламація віршів - танці - відвідування парної лазні - масаж - відвідування магазину - душ - дихальні вправи - бокс з невидимим супротивником - спілкування з дітьми - логічний самоаналіз подій - читання детективів.
 Щодня 2-3 хвилини на аналіз спілкування, суворий аналіз помилок, які постарайтеся виправити найближчим часом. 

Психолого-педагогічний семінар-практикум

Обдаровані діти...
Учитись важко, а учити  ще важче,
Але не мусиш зупинятись ти,
Як дітям віддаси усе найкраще,
То й сам сягнеш нової висоти.
М. Ф. Сингаївський
 Дата проведення: 26 вересня
Мета: створення сприятливих умов для роботи з дітьми, що мають ознаки обдарованості, познайомити педагогів з характерними особливостями обдарованих дітей та труднощами які виникають під час навчання в школі; підвищити психологічну компетентність вчителів у роботі з дітьми даної категорії.
Матеріали: плакат «дерево», ручки, маркери, плакат «Правила роботи», аркуші паперу.
Хід заняття
1.     Привітання
         Мета: створити доброзичливий настрій, сприяти згуртованості в групі, підготувати учасників до роботи.
Хід вправи
Учасникам пропонується представитися і відповісти на запитання….
· Що я найбільше ціную в людях.
2.     Правила роботи учасників тренінгу
Мета: нагадати учасникам правила роботи в групі, що сприятимуть робочій та доброзичливій атмосфері.
              · Добровільність участі.
              · Позитивна налаштованість.
              · Висловлюватися всім учасникам.
              · Не перебивати, говорити по черзі.
              · Дотримуватись регламенту.
              · Говорити від себе.
              · Не критикувати, поважати думку іншого.
              · Бути щирим та активним.
          3.     Вправа «Очікування»
         Мета: ознайомити учасників з метою та визначити їх очікування щодо проблемної теми.
Кожному учаснику тренінгу пропонують записати на стікерах (у вигляді листочка) свої очікування від цієї зустрічі. Потім кожен зачитує свої очікування і розміщує їх на плакаті «Дерево».

4.     Вправа «Асоціації»
Мета: дати  визначення поняття «обдарована дитина»
Коли ми говоримо «обдарована дитина», у кожного з вас, напевно, виникає якась асоціація. Яка ж це дитина? Будь ласка, озвучте свої асоціації. Ведучий записує на плакаті.
5.     Інформаційне повідомлення «Здібності, обдарованість, талант».
         Про феномен обдарованості існує дві протилежні точки зору. За соціальною концепцією визнається, що більшість людей від народження однаково наділені розумом, і різниця у рівні розвитку їхніх здібностей зумовлена відмінністю життєвих умов (Дж. Локк, К. Гельвецій). Друга – теорія генетичної спадковості, за якою обдарованість є вродженим, досить рідкісним явищем, що успадковується від батьків і навіть через покоління (Ф. Гальтон, Р.Стернберг). Суперечність цих поглядів зникає, якщо вважати, що потенційна обдарованість притаманна багатьом дітям, проте демонструє лише незначна їх кількість.
         Будь – яка дитина здатна на особливі досягнення в різних видах діяльності, оскільки її психічні можливості надзвичайно пластичні на різних етапах вікового розвитку. Обдарованість у певній діяльності може виникати стихійно й далі розвиватися за сприятливих умов або згасати за несприятливих.
         Якщо донедавна вважали, що обдаровані діти фізично слабші, надзвичайно серйозні й не дуже цікавляться спілкуванням і спортом, то дослідження останніх років доводять, що насправді такі діти мають значні переваги в різних галузях знань: раніше починають ходити і говорити, вирізняються кращим фізичним розвитком, комунікабельні мають різноманітні інтереси, високу пізнавальну активність. Вони й навчаються інакше: швидше і легше сприймають нову інформацію, ставлять багато запитань і краще запам’ятовують. Багато з них легко засвоюють нове, швидко помічають взаємозв’язки між явищами і роблять висновки.
         Часто при спілкуванні можна почути слова «талановитий», «обдарований» учень, що вживаються як синоніми. Ці поняття  не слід ототожнювати.
         Задаткивроджені анатомо – фізіологічні особливості нервової системи, мозку, органів чуттів і руху. Задатки є необхідною умовою розвитку здібностей.
         Здібні діти – це діти, які успадкували задатки, що за сприятливих умов дозволяють більш успішно оволодіти тією чи іншою діяльністю.
Обдарованість дитини – це сукупність здібностей, які дозволяють досягти результатів в одній або декількох видах діяльності, що дає можливість виконувати певну діяльність на якісно високому рівні.
Обдарована дитина – це така дитина, яка має вищий від своїх однолітків рівень здібностей.
Найвищий рівень розвитку обдарованості – талант і геніальність.
Талановитий – це той, хто має дуже високий ступінь здібностей до якої – небудь спеціальної діяльності (музичної, художньої, літературної, технічної, спортивної), причому ці здібності вже значною мірою встигли реалізуватися в конкретних суспільно значимих процесах.
Ознаки обдарованості. Шкільний період. Успіх у багатьох починаннях, високі результати, потреба у колекціонуванні, класифікації, з задоволенням сприймає складні й довгострокові завдання, розвинута оперативна пам’ять, виражена спрямованість на творче виконання завдань, висока пізнавальна активність. 

6.     Вправа «Види та особливості обдарованості, які може мати дитина» (мозковий штурм)
Перш ніж виявити і розвивати дитину, треба мати чіткі уявлення про види обдарованості. Ми зараз у режимі «мозкового штурму» назвемо різноманітні їх.
Інтелектуальна – швидке запам’ятовування, та зберігання інформації; опрацювання великої кількості інформації, що дає змогу досягти успіху у багатьох галузях знань, практичне застосування знань.
Академічна вид обдарованості, який проявляється в успішності вивчення окремих навчальних предметів.
Творчадитина допитлива, висуває нові ідеї, винаходи, незалежна в міркуваннях, глибоко занурюється у справу, яка її цікавить, схильна до точності дій, завершеності, виділяється оригінальністю.
Обдарованість у сфері спілкування – виявляє лідерські нахили, здатність до гнучкого спілкування, впевненість у собі серед знайомих і незнайомих людей, бере на себе відповідальність за інших, проявляє співчуття, мають охайний вигляд.
         Художнямають досягнення в музиці, скульптурі, літературі, акторській майстерності.
       Психомоторна – проявляють цікавість до руху (бігу, стрибкам, лазінню), мають виняткову фізичну силу.
         Отже, вчитель має розрізняти ці здібності і розвивати їх.


7.     Вправа « Відмінник та обдарований»
Мета: зробити порівняльну характеристику відмінника та дітей з ознаками обдарованості.
Для виконання вправи учасники об’єднуються у дві підгрупи.
Кожна група отримує завдання: скласти портрет відмінника та учня з ознаками обдарованості.

Відмінники
Обдаровані
Знає відповіді
Ставить запитання
Цікавиться
Допитливий
Хороші думки та ідеї
«Душа» думки, ідеї
Наполегливо працює
Грається, але отримує високі бали,особливо з творчих завдань
Відповідає
Дискутує, додає подробиці
Слухає з цікавістю
Виявляє гаряче сприймання, чутливість
Легко вчиться
Вже знає. І коли тільки він це вчив?
Потребує шість, вісім повторень
Одного - двох повторень достатнє
Розуміє ідею
Конструює абстракції
Проводить час із однолітками
Більше до вподоби компанія дорослих
Розуміє значення
Прагне скласти умовивід
Виконує домашні завдання
Створює проекти
Копіює
Творить нове
Сприймає
Інтенсивно досягає бажаного, підсилюючи самого себе
Запам’ятовує інформацію
Перетворює інформацію
Має хорошу пам'ять
Добре працює розум
Любить послідовність
Любить складність
Готовий до дії, реагування, відповіді
Уважно придивляється до життя, все помічає
Задоволений своїми успіхами в навчанні
Критично ставиться до себе й до інших і оголошує це
Любить школу
Любить пізнавати

Отже, обдаровані не люблять одноманітності, їх складно переключити, якщо вони поринули в роботу. Але в школі завжди є учні, які не хочуть виявити свою талановитість чи обдарованість, таких учнів ми повинні розвивати.


8.     Тестування «Схильності вчителя до роботи з обдарованими дітьми»
Мета: визначити схильності вчителя до роботи з обдарованими дітьми.
Поряд з обдарованою дитиною повинен знаходитись талановитий, творчо працюючий вчитель. Вчитель має бути творчою особистістю, яка здатна професійно оволодіти нестандартним, нетрадиційними методами, творити нове.

Тест щодо визначення схильності вчителя до роботи з обдарованими дітьми
Виберіть один із запропонованих варіантів відповіді.
1. Чи вважаєте ви, що сучасні форми й методи роботи з обдарованими дітьми можуть бути поліпшені?
а) так;
б) ні, вони й так досить гарні;
в) так, у деяких випадках, але при сучасному стані школи – не дуже.
2. Чи впевнені ви, що самі можете брати участь у роботі з обдарованими дітьми?
а) так, у більшості випадків;
б) ні;
в) так, у деяких випадках.
3. Чи можливо те, що деякі з ваших ідей сприяли б значному поліпшенню у виявленні обдарованих дітей?
а) так;
б) так, за сприятливих обставин;
в) лише в деякій мірі.
4. Чи вважаєте ви, що в недалекій перспективі будете відігравати важливу роль у принципових змінах у навчанні й вихованні обдарованих дітей?
а) так, напевно;
б) це малоймовірно;
в) можливо.
5. Коли ви вирішуєте почати якусь дію, чи думаєте ви, що ваш задум допомагає поліпшенню стану справ?
а) так;
б) часто думаю, що не зумію;
в) так, часто.
6. Чи відчуваєте ви бажання зайнятися вивченням особливостей неординарних особистостей?
а) так, це мене приваблює;
б) ні, мене це не приваблює;
в) все залежить від затребуваності таких людей у суспільстві.
7.   Вам часто доводиться займатися пошуком нових методів розвитку здібностей дітей? Чи відчуваєте ви задоволення при цьому?
а) так;
б) задовольняюся лише тим, що є;
в) ні, тому що вважаю слабкою систему стимулювання.
8.   Якщо проблема не вирішена, але її вирішення вас хвилює, чи хочете ви відшукати той теоретичний матеріал, який допоможе вирішити проблему?
а) так;
б) ні, досить знань передового досвіду;
в) іноді.
9. Коли ви відчуваєте педагогічні зриви, то:
а) продовжуєте сильніше наполягати на починанні;
б) махнете рукою на спроби;
в) продовжите робити свою справу
10. Чи сприймаєте ви критику на свою адресу легко і без образ?
а) так;
б) не зовсім легко;
в) болісно.
11. Коли ви критикуєте кого-небудь, чи намагаєтеся ви в той же час його побадьорити?
а) не завжди;
б) при гарному настрої;
в) в основному намагаюся це робити.  
12. Чи можете ви одразу пригадати в подробицях бесіду із цікавою людиною?
а) так, звичайно;
б) запам’ятовую тільки те, що мене цікавить;
в) усього пригадати не можу.
13. Коли ви чуєте незнайомий термін у знайомому контексті, чи зможете ви його повторити в подібній ситуації?
а) так, без складнощів;
б) так, якщо цей термін легко запам'ятати;
в) ні.
14. Учень ставить вам складне питання на «заборонну» тему. Ваші дії:
а) ви ухиляєтеся від відповіді;
б) ви тактовно переносите відповідь на інший час;
в) ви намагаєтеся відповідати.
15. У вас є своє основне кредо в професійній діяльності. Коли ви його захищаєте, то:
а) можете відмовитися від нього, якщо вислухаєте переконливі докази опонентів;
б) залишитеся на своїх позиціях, які б аргументи не висували;
в) зміните свої думки, якщо тиск буде дуже потужним.
16. На уроках зі свого предмета мені імпонують наступні рівні відповіді учнів:
а) середній;
б) достатній;
в) оригінальний.
17. Під час відпочинку ви бажаєте за краще:
а) вирішувати проблеми, пов’язані з роботою;
б) почитати цікаву книгу;
в) поринути у світ ваших улюблених захоплень.
18. Ви займаєтеся розробкою нового уроку. Вирішуєте припинити цю справу, якщо:
а) на вашу думку, справа відмінно виконана, доведена до завершення;
б) ви більш-менш задоволені;
в) вам ще не все вдалося зробити, але є й інші справи.
Підрахуйте бали, які ви набрали, у такий спосіб:

За відповідь «а» - 3, «б» - 1, «в» - 2.

Обробка результатів
49 і більше балів. Ви маєте велику схильність до роботи з обдарованими дітьми. У вас є для цього потенційні можливості. Ви здатні стимулювати творчу активність, підтримувати різні види творчої діяльності учнів.
Від 24 до 48 балів. У вас є схильності до роботи з обдарованими дітьми, але вони вимагають розвитку ресурсів і активного саморегулювання в інтелектуальному процесі. Вам необхідний правильний вибір об'єкта спрямованості творчого інтересу учнів.
23 і менше балів. Схильностей до роботи з обдарованими дітьми, звичайно, обмаль. У більшій мірі ви самі не проявляєте до цього «особливої зацікавленості». Але при відповідній мобілізації духовних сил, віри в себе, кропіткій роботі зможете досягти багато чого у вирішенні цієї проблеми.

         Науковці стверджують, що педагог є вирішальним фактором у системі навчання обдарованих дітей.

Отже творчий педагог повинен володіти такими якостями:
-   Бути доброзичливим, чуйним, поважати право іншого, бути несхожим на нього.
-   Знатися на психології обдарованих дітей, відчувати їхні потреби і інтереси.
-   Мати високий рівень інтелектуального розвитку.
-   Мати широке коло інтересів і вмінь.
-   Мати почуття гумору, але без схильності до сарказму.
-   Мати живий та активний характер.
-   Виявити гнучкість, бути готовим переглянути свої погляди і постійно вдосконалюватись.
-   Мати творчий (бажано нетрадиційний світогляд).
-    Мати достатньо високу самооцінку, позитивну «Я-концепцію».
-   Бути емоційно стабільним.
-   Бути готовим до виконання найрізноманітніших додаткових обов’язків, пов’язаних із навчанням обдарованих дітей.

9.     Вправа – руханка «Дотягнись до зірок»
Мета: підняти настрій, зняти напругу, сприяти набуттю впевненості учасників у своїх можливостях.
Хід вправи.
Усі, стоячи у колі, заплющують очі і роблять три глибокі вдихи та видихи. Потім уявляють, що над ними нічне небо, повне зірок. Необхідно відшукати яскраву зірку, яка асоціювалась би із власною мрією. Далі учасники поступово простягають руки до неба, ніби намагаються досягти своєї зірки. Після закінчення вправи присутні можуть обговорити свої «зірки».

10. Вправа «Паркан ідей»
Мета: визначити проблеми обдарованих та розробити рекомендації для вчителів, батьків.
Підходячи до завершення семінару ми повинні визначити проблеми обдарованих учнів у школі, розробити рекомендації, відносно роботи з даною категорією дітей. Для виконання роботи ми об’єднаємося у 3 групи (називаємо по черзі такі слова: «віра», «надія», «любов»). Кожна група має аркуш паперу,  на якому записує свої рекомендації.
Група «ВІРА» визначає проблеми обдарованих учнів.
Група «НАДІЯ» - складає рекомендації для вчителів, наставників обдарованих дітей.
Група «ЛЮБОВ» надає рекомендації для батьків. Хтось один із групи презентує напрацювання. 

Проблеми обдарованих учнів
· Неприязнь до школи часто з'являється тому, що навчальна програма нудна і не цікава для обдарованої дитини. 
· Обдарованим дітям подобаються складні ігри і нецікаві ті, якими захоплюються їхні ровесники, внаслідок чого дитина опиняється в ізоляції. 
· Заглиблення у філософські проблеми: для обдарованих дітей є характерним замислюватися над такими явищами, як смерть, потойбічне життя, релігійні вірування набагато частіше, ніж для інших дітей. 
· Невідповідність між фізичним, інтелектуальним та соціальним розвитком – обдаровані діти частіше віддають перевагу спілкуванню з дітьми старшого віку. Через це їм важко бути лідерами – вони поступаються фізичним розвитком.
· Прагнення до досконалості – для обдарованих дітей характерна внутрішня потреба досконалості, вони не заспокоюються, доки не досягнуть бажаного.
· Почуття незадоволеності – вони критично ставляться до своїх досягнень, мають низьку самооцінку.
· Нереальні завдання, які вони часто ставлять перед собою, не маючи змоги виконати їх.
· Надмірна чутливість, вразливість, нетерплячість.
· Потреба в уважному ставленні дорослих.
· Зневага у ставленні до дітей, які стоять нижче від них в інтелектуальному розвитку.

Рекомендації педагогам щодо роботи з обдарованими дітьми.
· Серйозно ставтеся до питань і висловлювань дитини.
· Надавайте можливість демонструвати свої досягнення.
· Надавайте допомогу для поліпшення результатів її роботи.
· Привчайте дитину мислити самостійно.
· Регулярно пропонуйте читати цікаву, пізнавальну літературу.
· Спонукайте до фантазування, придумування історій.
· Уважно ставтеся до особистих проблем дитини.
· Стимулюйте самостійність.
· Допомагайте виробити адекватну самооцінку, розвивайте емпатію.
· Привчайте обдарованих дітей працювати спільно, це допоможе їм  легше адаптуватися до соціальних умов.
· Не потрібно робити з обдарованої дитини «вундеркінда». Недоречно акцентування на її винятковості породжує роздратованість, ревнощі друзів, однокласників. Інша крайність – зловмисне прилюдне приниження унікальних здібностей – звичайно, не припустима.

Рекомендації батькам обдарованих дітей.
· Щоденно цікавтесь навчанням дитини. Радійте її успіхам, допомагайте узагальнювати, співставляти, аналізувати вивчене, прочитане, побачене. Не дратуйтесь через кожну невдачу, що спіткає дитину, не карайте і не ображайте її гідності, а допоможіть зрозуміти і усвідомити помилки, не доробки і загартуйте її силу волі своєю допомогою і розумінням.
· Постійно цікавтесь навчанням і поведінкою  своєї дитини у класного керівника. Відвідуйте батьківські збори.
· Допомагайте дитині цінувати в собі творчу особистість. Однак її поведінка не має виходити за межі пристойного.
· Не позбавляйте дитину ігор, забав, казок, створюйте умови для виходу дитячої енергії, рухливості, емоційності.

Отже, виходячи з того, що ми почули будьте терпимими до ідей, поважайте допитливість, реагуйте на запитання дитини. Навчати потрібно не тому, що може сама дитина, а тому, що вона опанує з допомогою дорослого, показу, підказки.

11. Презентація ведучим буклетів для педагогів «Обдарована дитина...»

12. Вправа «Чи справдилися очікування?»
a. Чи справдилися ваші очікування? Якщо так, то перемістіть свою піщинку вниз.

13. Підсумок заняття
- Що сподобалося на занятті?

- Яка вправа була найцікавіша?