пʼятницю, 9 листопада 2012 р.

Засідання районної предметної комісії вчителів світової літератури


УРОК СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 8 КЛАСІ

Тема уроку: Поема Гомера «Одіссея». Звеличення людського розуму,  винахідливості та допитливості в образі Одіссея 

Мета уроку: вчити знаходити в тексті приклади винахідливості,  допитливості, розуму головного героя; 
                      характеризувати літературний персонаж;
                      орієнтуватися в подіях поеми Гомера;
                      повторити теорію літератури (гекзаметр, епічна поема);
                      розвивати навички роботи з текстом, зв’язне мовлення;
                     виховувати прагнення бути винахідливим, допитливим, помірним.
 Обладнання: кросворд, схеми, уривок фільму, тексти поезій Едуардаса Межелайтиса «У кожного із нас своя Ітака», Миколи Негоди «Гомер».

ХІД УРОКУ

Поеми Гомера вічні, тому що люди за 3 тисячі років не дуже змінилися: вони все ще не припинили воювати; так само, як і раніше, вони закохуються, гніваються, страждають та співчувають іншим. До того ж, твори Гомера захоплюють своїми пригодами та фантастичними подіями, як у поемі «Одіссея».

І. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка знань текстів поем Гомера «Іліада» та «Одіссея».
Кросворд
По горизонталі:
1) Найсильніший воїн ахейців у Троянській війні. (Ахілл)
2) Вірна й любляча дружина Одіссея. (Пенелопа)
3) Воїн, що повертався додому з Троянської війни 10 років. (Одіссей)
4) Богиня моря, матір Ахілла. (Фетіда)
5) Вірний друг Ахілла (Патрокл).
6) Володар морів, який був на заваді Одіссея, який повертався додому на острів Ітаку (Посейдон).
7) Майстер, що викував Ахіллові щита. (Гефест)
8) Ім’я циклола.(Поліфем)
9) Так назвав себе Одіссей циклопові. (Ніхто)
По вертикалі:
Дике плем’я велетнів-людожерів, які розбили 11 кораблів Одіссея і зжерли його супутників. (Лестригони)


         
2. Перевірка домашнього завдання
- Які пригоди та перешкоди зазнав Одіссей по дорозі додому?
- Стислий переказ уривків поеми «Одіссея» за ілюстраціями слайдової презентації, опорним конспектом та уривком з фільму.



3. Мотивація навчальної діяльності
-         Пригадайте, які риси найбільше цінувалися давніми греками?

ІДЕАЛ ДАВНІХ ГРЕКІВ 

МУЖНІСТЬ      СПРАВЕДЛИВІСТЬ      ПОМІРНІСТЬ       МУДРІСТЬ

- Сьогодні ми з’ясуємо, чи відповідає цьому ідеалові образ головного героя поеми «Одіссея».


III. Узагальнення та систематизація знань. Складання усної характеристики героя
1. Що ви знаєте про походження та соціальне становище Одіссея? (Одіссей - син Лаерта, цар Ітаки. Має дружину Пенелопу та сина Телемаха. Він досвідчений воїн, «городоборець», один з ахейських ватажків у Троянській війні. Після війни він 10 років поневіряється світом, прагнучи повернутися додому.)
2. Як можна оцінити зовнішність та фізичний стан героя? (Виглядає як звичайна людина, фізично сильний, витривалий).
3. Які риси характеру притаманні Одіссеєві? (Гомер стосовно свого героя найчастіше використовує епітет хитромудрий, що влучно характеризує Одіссея. Він розумний, кмітливий і... хитрий. Ці риси виявилися і в епізоді з троянським конем, і під час перебування у циклопа, у Цирцеї (Кіркеї). Завдяки своєму розуму, спостережливості герой рятує себе і своїх друзів - виявляє відповідальність за їхню долю. Одіссей рішучий, запальний, але може правильно оцінити обстановку й стримати себе. Він здатний визнавати свої помилки. Одіссей люблячий чоловік та батько. Але він не ідеальна людина. Часто герой буває марнославним, підступним до ворогів, глузливим, нерозсудливим та не завжди прислухається до порад своїх супутників.)
4. Як ставляться до героя інші персонажі? (Він справжній ватажок, і супутники покладають великі надії щодо перемоги та порятунку саме на нього.)
Висновки
• Швейцарський учений Андре Боннар вважає, що «...Одіссей, хоча й вірить у своїх богів, але знає, що вони можуть бути такими ж підступними, як і милостивими, відтак покладається, у першу чергу, на самого себе... Одіссей – коваль свого щастя, у нього розум вправного майстра, робітника».
• У довіднику з античної літератури ми прочитаємо: «Одіссей – образ людини того періоду в історії Стародавньої Греції, коли греки воювали, відкривали нові землі, колонізували їх. За таких умов, безперечно, людина мусила не тільки майстерно володіти зброєю, але й бути обачною та розважливою. Одіссей втілює також ідею одвічного суму за Батьківщиною, що підносить гомерівський епос на рівень високого гуманізму».
• Чи відповідає Одіссей ідеалу давніх греків? (Одіссей мужній та поміркований, дуже розумний, але не завжди обачний, справедливий, іноді марнославний. У цілому образ Одіссея відповідає ідеалу давніх греків, хоча він має не тільки позитивні риси.)

IV. Засвоєння літературознавчих термінів
1. Жанр «Іліади» та «Одіссеї»
Епічна поемаоповідна поезія, народжена у давнину як форма зображення героїчних вчинків певного персонажа, важливих подій у житті народу.
Поетичний епітет – у фольклорі стале образне поетичне означення предмета або явища (ясні зорі, сира земля; прудконогий Ахілл, шоломосяйний Гектор).

2. Теорія і практика.
- Ви вже помітили, що читати поеми Гомера не просто: вони написані особливим віршовим розміром, який у наш час використовується не часто.
Назва цього розміру – гекзаметр. У чому ж його особливості?
Гекзаметр – це шестистопний дактиль.
Дактиль це трискладова стопа з наголосом на 1-му складі (стопа - ỨỤỤ, де Ụ - склад)
Спробуємо це перевірити на рядках з поеми «Іліада». Запишемо знамениті перші рядки і поставимо наголос у словах:

Гнів оспівай, о богине, Ахілла, сина Пелея
Пагубний гнів, що лиха ахеям багато накоїв.

Порахуємо, через скільки складів повторюється наголос (через 2 склади), і виділимо стопи (вони є не ідентичними щодо слів).

ỨỤỤ/ ỨỤỤ/Ứ//ỤỤ/ ỨỤỤ/ ỨỤỤ/ ỨỤ/
ỨỤỤ/ ỨỤỤ/Ứ//ỤỤ/ ỨỤỤ/ ỨỤỤ/ ỨỤ/
(Посередині рядків відмічена цезура – пауза.)
Залишилося порахувати кількість стоп у рядку: їх 6.
Таким чином, ми переконалися, що поема «Іліада» написана шестистопним дактилем, тобто гекзаметром.


V. Додаткове завдання
       Виразне читання підготовленим учнем уривка з оповідання  К.Паустовського «Умолкнувший звук»
Слышу умолкнувший звук божественной эллинской речи.
Старца великого тень чую смущенной душою.
Я начал вслух повторять тот же пушкинский гекзаметр, что читала девочка, шумели равномерные волны – с моря катилась мертвая зыбь, - и первая строка стихов неожиданно слилась с размером волн. Пока я говорил: "Слышу умолкнувший звук божественной эллинкой речи", волна успела набежать на берег, остановиться й отхльшуть. И вторая пушкинская строка: "Старца великого тень чую смущенной душой", - с такой же легкостью вошла в размер второй волны.
По законам гекзаметра в средине строки надо было делать небольшую паузу - "цезуру" - и только после этого произносить конец строки.
Я снова повторил первую строку. Пока я говорил: "Слышу умолкнувший звук", волна набежала на берег. После этих слов я остановился, выдержал цезуру, и волна тоже остановилась, докатившись до небольшого вала из гравия. Когда же я говорил конец строки: "божественной эллинской лиры", то мой голос смешался с шорохом уходящей волны, не опередив его и не отстав ни на мгновенье.
Я сел на песке, пораженими тем, что мне сейчас открьшось в шуме волн. Надо было проверить эту удивительную, как мне показалось, случайность на более сложном гекзаметре.



        Я вспомнил стихи Мея о златокудром Фебе и прочел их, дождавшись начала волн: 
Феб утомленный закинул (пауза-цезура)
Свой щит златокованный за море...
Одна волна ушла, й тут же подошла вторая:
И разлилась на мраморе (пауза-цезура)
Вешним румянцем заря...
Снова гекзаметр повторил размеры волн.
Я еще ничего не понимал. Было ясно одно: протяженность звучащей волны совпадала с протяженностью строки гекзаметра. Я угадывал в этом какую-то тайну, хотя й уверял себя, что это не больше, чем совпадение ритма волн й стихов.
... Гомер создал гекзаметр.
И вдруг мне стало ясно, что слепой Гомер, сидя у моря, слагал стихи, подчиняя их размеренному шуму прибоя. Самым веским доказательством, что это было так, служила цезура посреди строки. По существу она была не нужна. Гомер ввел ее, точно следуя той остановке, которую волна делает на половине своего наката.
Гомер взял гекзаметр у моря. Он воспел осаду Трои й поход Одиссея торжественным напевом невидимого ему морского пространства. Голос моря вошел в поэзию плавными подьемами й падениями, - голос того моря, что гнало, шумя й сверкая, веселые волны к ногам слепого рапсода. (Паустовский К. П. Умолкнувший звук// К. П. Паустовский. Избранное.— М., 1962.— С. 194; 197.)

VI. Підсумки уроку
- А на завершення хочу прочитати вам вірш українського поета Миколи Негоди «Гомер».
ГОМЕР
Безжальний час все зводить нанівець,
І що ви, люди, знаєте про мене?
Хіба лиш те, що я, сліпий співець,
Спізнав, як Бог, осяяння натхненне.

Де народився я – ніхто не зна,
Сім древніх міст на те претендували.
Та піднялася забуття стіна,
І залягли століття, мов завали.

Моїх річок розмиті береги,
Поховані давно руїни Трої.
Але жили й живуть, немов боги,
Ахілл і Одіссей – мої герої.
Мій епос, як божественний чертог,
Піднісся над минулими віками,
І я живу з античними богами,
Вже й сам напівлегенда, напівбог.


VII. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру за враженнями від поезії Е. Межелайтіса «У кожного із нас своя Ітака»; підготуватися до тематичної атестації: вивчити терміни з теорії літератури.

…У каждого ведь єсть своя Итака...
Мы чувствуем слезами отчий дом,
Локтями – стены, пол – ногой...
Итак, я
О том, что этот уголок – один.
Мы зяблику в кормушку кинем крошки.
И все привычно: хлеб возле руки.
Котел находят без оплошки ложки.
От камня – по воде знакомые круги...
...У каждого из нас своя Итака.
Путь к дому – рябь в глазах и свист в ушах.
Летим! Добра дорога к нам, и так ей
Отрадно метить эхом каждый шаг.
...И будет нам наградою тепло
Залива, рощи, яблока и злака,
И главное тепло, чтоб потекло
Из глаз...
У всех у нас – своя Итака.         
 (Едуардас Межелайтис)

Самоаналіз і аналіз проведеного уроку

Відкритий виховний захід на засіданні РПМК вчителів світової літератури


КРАЩИЙ ЗНАВЕЦЬ ЛІТЕРАТУРИ
( Літературна гра для учнів 6-7 класів)

Святе мистецтво! В пензлі чи пері
Є сила дати вічність кожній рисі,
Хмарині, що пливе в небесній висі,
Веселих промінців химерній грі;

Вони спиняють порух віт вгорі
І подорожніх, що ідуть у лісі,
І корабель, що при скелястім мисі
Навік у бухті кинув якорі.

Дитя весни, і літа, й падолисту,
Що вірно тчуть ясну твою окрасу,
Мистецтво, ти даруєш благодать.

І стримане, просте, хоч повне змісту,
Ти вмієш вирвать мить із плину часу
І в ній Божисту вічність передать.
 ВЧИТЕЛЬ:
Багато віків тому один античний мудрець зауважив: «Життя коротке, а мистецтво вічне». І з ним не можна не погодитися: людина завжди йде рука об руку з мистецтвом, а кращі його зразки переживають не одне покоління шанувальників.
Література – це мистецтво слова, а слово найцінніше надбання людства, начало всіх начал.
Мистецтво «в пензлі чи в пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічність передать».
Якщо ви плакали, співчуваючи з героями книги чи кінофільму, щиро раділи за своїх улюбленців, переживали обурення або прагнення змінити цей світ на краще, – ви відчували на собі силу мистецтва.
Коли людина читає, з нею відбувається те, що не відбувається ніколи. Коли слово піднімається з білої сторінки і досягає свідомості живої людини, воно перестає бути словом – воно стає життям. І люди не зможуть відмовитись від книги, поки вони існують як явище природи. А ми запрошуємо вас із собою у Країну Літератури. Сьогодні ми пограємо в літературну гру «Кращий знавець літератури» та проведемо фінальний конкурс «Найкращий декламатор балад та билин» серед учнів 7 класу.
Команди зайняли свої місця. А судити наших гравців будуть судді – теж учасники нашого зібрання (вчителі світової літератури шкіл району).
Навчальний рік тільки розпочався. Ви ще поповните свої знання із світової літератури новими іменами, творами, враженнями, вмінням. А сьогодні ми з вами пригадаємо максимум з вивченого і ви перевірити свій багаж знань.

Увага! Розпочинаємо! (Представники команд по-черзі дають відповідь на запитання, тільки тоді, як команда не може відповісти, то можуть відповісти суперники. Кожен тур теж розпочинають команди по-черзі. За кожну правильну відповідь – 1 бал).

Перший конкурс «Знайомство».
Завдання. Капітани команд оголошують назву своєї команди, показують емблему, пояснюючи їх значення, а також коротенько характеризують членів команди. Вища оцінка за цей конкурс – 5 балів.

Конкурс другий „Сім біографій – сім письменників”.
Завдання. За уривками з біографії назвати прізвище письменника.
(Розпочинає гру команда 6 класу)

1. “Брати збирали й ретельно записували народні казки своєї батьківщини – Німеччини”.
(Брати Грімм)
2. “Легендарний давньогрецький поет, засновник жанру байки. Від народження був горбатим і дуже потворним. Усе життя провів у рабстві. За легендою, був скинутий зі скелі”.
(Езоп)
3. “Він автор багатьох книжок, які вважаються перлинами російської літератури. Літературна обдарованість виявилася рано. Коли йому було тринадцять, він уже друкував власні вірші. За роки навчання в Царськосільському ліцеї ним було створено близько 130 поезій.”
(Олександр Сергійович Пушкін)

4. “Польський поет, народився на хуторі Заоссі біля міста Новогрудка. Був заарештований за участь у таємних зборах. Після нетривалого увязнення його вислали до Росії”.
(Адам Міцкевич)
5. “Він народився в Індії, де й провів перші шість років свого життя. За свої творчі досягнення письменник був відзначений найвищою нагородою – Нобелівською премією”
(Джозеф Редьярд Кіплінг)
6. “Він започаткував серію „Незвичайні подорожі”. Угода була укладена на 20 років. Навіть після втрати зору не полишив писати за допомогою спеціального пристрою. ”.
(Жуль Верн)
7. “Країна, що знаходиться на півночі Європи, пощастило стати батьківщиною Великого Казкаря. Його дивовижні казки, якими зачитуються діти з усього світу, уславили його батьківщину – Данію.”
(Ганс Крістіан Андерсен)

Конкурс третій. „7 ключових слів - письменник”.
Завдання. За поданими ключовими словами або словосполученнями визначте прізвище письменника
(Розпочинає гру команда 7 класу)
 1.                 Жуль Верн
(Дік Сенд, смугач, Америка, Міссісіпі, Пілігрим, місіс Уелдон, Джек)
2.                 Ганс Крістіан Андерсен
(Казкар, бідність, навчання, Снігова Королева, Данія, Кай, Герда)
3.                 Чарльз Діккенс
(Різдвяна пісня, Скрудж, духи, Різдво, контора, Англія, репортер)
4.                 Джозеф Редьярд Кіплінг
(письменник, джунглі, Індія, Англія, казка, Мауглі, Шер-Хан)
5.                 Даніель Дефо
6.                 Олександр Сергійович Пушкін
(Росія, поет, няня Орина Родіонівна, слава, казка, дуель, Крим)
7.                 Олександр Сергійович Пушкін
 (Балада, віщий, князь, кінь, волхви, Олег, гадюка)

Конкурс четвертий. „Письменник - сім ключових слів”.
Завдання. За прізвищем письменника назвати ключові слова чи словосполучення, які стосуються його життя і творчості.
(Розпочинає гру команда 6 класу)
1. Брати Грімм (Фольклор, збирачі, «Пані Метелиця», починок, падчірка, мачуха, яблуня, пічка, пір’я, сніг, золотий дощ…)
2. Франсуа Війон (Франція, лірик, «Балада прикмет», палац, коледж, Париж, арешт,гріх…)
3. Астрід Ліндгрен (Популярність, письменниця, талант, Швеція, «Пеппі Довгапанчоха», вілла, хованка, цукерки…)
4. Самуїл Якович Маршак (Росія, Воронеж, Петербург, читання, талант, гімназія, Англія, політехнікум, Лондонська академія, перекладач, «Дванадцять місяців», «Розумні речі», Пасербиця, Королева, п’єса…)
5. Шарль Перро (Франція, академік, фольклор, казки, «Казки матінки моєї гуски…», «Червона Шапочка», «Кіт у чоботях», «Зачарована красуня», «Попелюшка або соболевий черевичок», «Хлопчик-Мізинчик», «Синя Борода»…)

Конкурс п’ятий. „Твір – 7 ключових слів”.
Завдання. Назвати ключові слова до твору.
(Розпочинає гру команда 7 класу)
 1.                П’ятнадцятирічний капітан” – шхуна-бриг, океан, Халл, Уелдон, Джек, Дінго, Негору, Гарріс, компас, Африка, гіпопотами, це-це…
2.                Руслан і Людмила” – кіт, ланцюг, русалка, Баба Яга, богатир, дядько, витязі, дуб, вовк, царівна, мед…
3.                “Рукавичка”Шиллер, король, Делордж, Кунігунда, грища, рукавичка, подяка…
4.                Мауглі” – Джунглі, Багіра, Балу, Табакі, зграя, Акелло, вовки, Шер-Хан, Табакі, червона квітка, Каа…
5.                Геракл” – Греція, Олімп, Еврісфей, Пес Кербер, стімфалійські птахи, Авгієві стайні, річка, змії…
6.                Снігова Королева– чорт, чортенята, дзеркало, скалки, Кай, Герда, бабуся, олень, ворон, річка, троянди, голуби, розбійниця, муфта…
7.                Прометей– Кронос, Зевс, Олімп, Тартар, Атлант, Сила, Влада, Гера, Іо, Океан, океаніди, Гефест, Гермес, Геракл, Кавказ, Мойри, Фетіда…

Конкурс шостий. „Сім ключових слів - твір

Завдання. Назвати твір за ключовими словами

(Розпочинає гру команда  6 класу)

1. Мачуха, падчірка, починок, галявина, криниця, золото, смола – “Пані Метелиця” Вільям і Якоб Грімм або німецька народна казка
2. Катастрофа, острів, дикуни, кози, порох, зарубка, цивілізація – Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо” Данієль Дефо

3. Дзеркало, скалки, олень, ворон, річка, троянди, голуби – Снігова Королева” Ганс Крістіан Андерсен

4. Вовк, ягня, річка, звинувачення, спека, потік, брехня – “Вовк і Ягня” Езоп або Іван Андрійович Крилов

5. Підсніжники, принцеса, мороз, каблучка, собаки, солдат, вогонь – Дванадцять місяців” Самуїл Якович Маршак

6. Маври, Альманзор, руїни, чума, бенкет, обіймає, моровиця – “Альпухара” Адам Міцкевич

7.                Олімп, подвиги, Еврісфей, Гера, Авгій, Зевс, Алкмена – “Геракл” давньогрецькі міфи

Конкурс сьомий. „Сім запитань”
Завдання. Дайте правильну відповідь.
 (Розпочинає гру команда 7 класу)
 1.                 У Копенгагені споруджено пам’ятник Мюнхгаузену чи Русалці?
2.                 Шер-Хан – це позитивний герой чи негативний?
3.                 „Любов до життя” написав Даніель Дефо чи Джек Лондон?
4.                 Герда Каєві була сестрою чи подругою?
5.                 „П’ятнадцятирічний капітан” Жуля Верна за жанром пригодницький чи фантастичний роман?
6.                 “Руслан і Людмила” – це літературний чи фольклорний твір?
7.                 “Прометей” – це міф чи оповідання?

Супергра „Загублені слова”
Завдання. Вписати правильне слово.
 У Лукоморья … зелёный;
Златая … на дубе том:
И днём и ночью … учёный
Всё ходит по … кругом;
Идёт направо … заводит,
Налево … говорит.
Там чудеса: там … бродит,
… на ветвях сидит;
Там на неведомых …
Следы невиданных …;
… там на курьих ножках
Сидит без …, без дверей;

Визначення та нагородження переможців